null

Czarnieckiego 49 - zabytkowe pastorały już świecą

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Czarnieckiego 49 - zabytkowe pastorały już świecą. Fot. G. Sienicki
Czarnieckiego 49 - zabytkowe pastorały już świecą. Fot. G. Sienicki

 

Z uwagi na zły stan zachowania ratowanie dwóch pastorałów wiązało się z niezwykłym ryzykiem. Były mocno skorodowane, zdekompletowane, ze śladami postrzałów z powstania warszawskiego.


Nie obyło się bez niespodzianek, kiedy próba rozmontowania latarni do konserwacji rozpoczęła się … iskrzeniem! Okazało się, że latarnie były cały czas podłączone do prądu. Niektóre kruche elementy żeliwne przy demontażu odłamały się. A rozebranie lamp było konieczne, aby konserwator mógł prawidłowo oczyścić nawarstwienia korozyjne silnie zespolone z podłożem oraz usunąć ogniska aktywnej korozji. Wszystkie elementy zostały przewiezione do pracowni konserwacji metalu.

W 2020 r. z budżetu Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków zostały przeznaczone środki na ich renowację. Konserwacja rozpoczęła się od piaskowania powierzchni, reparacji spękań i nadłamań oraz uzupełnienia skorodowanych miejsc. Konieczne okazały się rekonstrukcje m.in.: jednego całkowicie zniszczonego segmentu słupa oraz brakujących części - drzwiczek bazy, ozdób maskujących łączenia i lamp z kloszami. Po wykonaniu żeliwnych odlewów części zmontowano. Końcowym etapem konserwacji pastorałów w pracowni było pokrycie powierzchni powłoką antykorozyjną i pomalowanie farbą nawierzchniową w pierwotnej kolorystyce.

Ostatnim etapem prac było złożenie pastorałów, przewiezienie i ustawienie na miejscu. Po wymianie przewodów energetycznych i podłączeniu do sieci latarnie znów po zmierzchu urokliwie rozświetlają otoczenie szkoły.

 

Zniszczona podstawa zabytkowego, zdobionego pastorału ulicznego
Zobacz galerię (8 zdjęć)
Podstawa pastorału z nowym osprzętem elektrycznym
Pastorał z dekoracją florystyczną
Zakonserwowany pastorał stoi przy budynku szkoły.
Porównanie pękniętej podstawy pastorału oraz podstawy po konserwacji
Porównanie pękniętej podstawy pastorału oraz podstawy po konserwacji z motywem syrenki warszawskiej
Porównanie fragmentu zabytkowego pastorału, przed i po konserwacji
Detal pastorału w postaci wąsów winorośli, przed i po konserwacji

Załączniki: