Pastorały wykonane wg wzoru z 1923 r. Są w pełni oryginalne i nie uległy przekształceniu od momentu postawiania w 1934 r. Były jej pierwotnym źródłem oświetlenia. Na pokrywach skrzynek urządzeń elektrycznych widoczna jest Syrenka warszawska z wieńcem laurowym i koroną. Na jednaj z lamp zachował się na tabliczce numer latarni – 7054. Podobnie, jak elewacja budynku, latarnie posiadają ślady postrzałów z Powstania Warszawskiego.
Historia ratowania i konserwacji lamp sięga 2010 r. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz dyrektor szkoły podjęli działania zmierzające do sfinansowania ich konserwacji. Stan techniczny pastorałów określony został, jako zły: „silnie skorodowane i zdekompletowane, zagrażające utratą historycznych wartości i bezpieczeństwu ludzi”.
Nadzieja na konserwację pastorałów pojawiła się w 2012 r. Niestety mimo wydanych przez BSKZ pozwoleń inwestor prywatny zrezygnował z ich ratowania.
Szkoła, na terenie której stoją, w latach 2014 – 2018 przeszła kompleksowy remont finansowany przez m.st. Warszawę. Jego efektem było uzyskanie wyróżnienia w konkursie „Zabytek zadbany” za 2019 r., organizowanym przez Generalnego Konserwatora Zabytków.
Pastorały czekają na remont
Stołeczny Konserwator Zabytków zainicjował objęcie pastorałów indywidualną ochroną konserwatorską. Decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 24 października 2018 r. dwa słupy oświetleniowe zostały wpisane do rejestru zabytków ruchomych. Dzięki temu w 2020 r. z budżetu Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków zostaną przeznaczone środki na ich konserwację.
O efektach ratowania unikatowych latarni - przykładu przedwojennego oświetlenia ulicznego poinformujemy po zakończeniu prac konserwatorskich.