null

Co nowego na budowie pl. Pięciu Rogów?

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Prawie każda inwestycja prowadzona w centrum Warszawy przynosi niespodzianki odnalezione w ziemi. Tak było na początku budowy pl. Pięciu Rogów, gdy odkryto fundament przedwojennej kamienicy, bruk a nawet szablę. Pod koniec budowy też nie brakuje ciekawostek. Właśnie odkryto piwnicę jednego z nieistniejących już budynków.

 

Drzewa na placu.

 

 

Obecnie z powodu trudnych warunków pogodowych roboty na placu są wstrzymane. Trwa natomiast montaż okablowania energetyki i telekomunikacji. Zakładany jest system, który osłoni korzenie drzew, które będą sadzone, gdy temperatura na to pozwoli. 

Przebudowa placu u zbiegu ulic Chmielnej, Kruczej, Zgody, Brackiej i Szpitalnej wystartowała w marcu 2021 roku. We wrześniu rozpoczęto układanie posadzki z płyt betonu architektonicznego. Od początku listopada gotowa jest już część wschodnia placu. Przebudowana została też ul. Szpitalna, która zyskała estetyczną, betonową nawierzchnię, zaś dalej - u zbiegu z ulicami Górskiego i Brokla – nowy asfalt. Po zmroku ul. Szpitalną rozświetlą odnowione latarnie.
W grudniu rozpoczął się kolejny etap zazieleniania placu. Posadzone zostały pierwsze drzewa. Po zakończeniu przebudowy na placu będą rosły 22 klony polne. 

Co to za piwnica?

Niespodzianką na budowie jest odkrycie piwnicy budynku pod ślepą ścianą Domu Braci Jabłkowskich. Przed wojną stała tam kamienica. Odkryty został tylko fragment ceglanego sklepienia, ponieważ całość znajduje się pod kontenerami budowlanymi, których obecnie nie można usunąć. Pod koniec prac, gdy teren nad piwnicą zostanie uprzątnięty w całości, rozpocznie się inwentaryzacja podziemnych pomieszczeń. Czy także dostarczy takich niespodzianek, jak fundamenty nieistniejącej kamienicy przy ul. Szpitalnej 1, w których w zeszłym roku znaleziono szablę z 1939 roku?
 

Rękojeść szabli ułańskiej znalezionej w wykopie.
Zobacz galerię (10 zdjęć)
Szabla ułańska.
Szabla ułańska w wykopie i tabliczka z datą znaleziska.
Ceglane sklepienie odnalezionej piwnicy.
Otwór w sklepieniu.
Miejsce przy budynku gdzie odnaleziono sklepienie.
Nowa nawierzchnia na placu.
Drzewa na placu.
Drzewa na placu.