null

Chmielna 20 - odtworzenie trzech balkonów

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Wspólnota mieszkaniowa z ul. Chmielnej 20, przy wsparciu miejskiej dotacji w wysokości 102 tys. zł, ukończyła kolejny etap remontu swojej XIX-wiecznej kamienicy. Prowadzony od lat remont elewacji, połączony jest z rekonstrukcją wystroju, zniszczonego podczas powojennych przekształceń. Właściciel budynku zamierza przywrócić dawny wygląd wszystkich elewacji, ale z uwagi na wysokie koszty dzieli prace na etapy roczne.

Do tej pory wyremontowano istniejące balkony od ulicy Szpitalnej (w 2011 r.) i wykonano kompleksowy remont elewacji podwórzowej (w 2021 r.). W tym roku zebrane fundusze wystarczyły na odtworzenie trzech balkonów od strony ulicy Chmielnej. 
Przed remontem okna balkonowe osłaniały wtórne balustrady z pionowych prętów. W wyniku prac zrekonstruowano obszerne balkony stanowiące istotny element architektoniczny budynku. Ich trzon - płyty balkonowe - ze względów technicznych musiały zostać zbudowane z żelbetu. Jednak pozostałe elementy, takie jak słupki i nakrywy balustrad oraz tralki zostały wykonane z piaskowca, tak jak w oryginale. 

Płyty balkonowe ozdobiono sztukateriami i bogato zdobionymi wspornikami - konsolami. Ponadto ekipa konserwatorko-budowlana przeprowadziła dodatkowe niezbędne prace, jak izolacje i obróbki blacharskie. Dostosowała także wysokość balustrad do wymogów prawa budowlanego poprzez dołożenie szklanych poręczy (te elementy nie były dofinansowane). 

Całość sprawia dobre wrażenie i jest doskonale widoczna w świetle ulicy Chmielnej. Dziś przechodząc obok tego budynku trudno sobie wyobrazić, że jeszcze kilka miesięcy temu jego elewacja była pozbawiona tej efektownej i użytecznej ozdoby. 
Miejmy nadzieję, że wspólnota będzie kontynuować remont w następnych latach i niepozorny dotychczas budynek odzyska dawny, wielkomiejski wygląd.
 

Elewacja budynku przed odtworzeniem balkonów.
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Nowy balkon.
Nowy balkon.
Kamienne balkony na elewacji kamienicy.
Trzy balkony na elewacji.