null

Chmielna 15 - doskonale zachowany dokument czasów

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Budynek przy ul. Chmielnej 15 został wybudowany w 1951 roku z przeznaczeniem na siedzibę Zarządu Głównego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację (ZBOWiD). Zaprojektowali go Szymon Syrkus i Alfred Przybylski.

Gipsowa płaskorzeźba przedstawiająca żołnierzy z karabinami.

Dom ujęty jest w gminnej ewidencji zabytków i współtworzy wpisany do rejestru zabytków układ urbanistyczny ul. Chmielnej. Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Śródmieście planuje dostosowanie budynku do obowiązujących przepisów ochrony przeciwpożarowej. W związku z tym pracownicy Biura Stolecznego Konserwatora Zabytków wspólnie z ZGN, dokonali oględzin ogólnodostępnej przestrzeni budynku. Zachowało się w niej bowiem sporo elementów pierwotnego wystroju. 

Teatralna forma i rażący banał

W holu, nad bocznymi wejściami do dawnych sal klubowych i nad drzwiami prowadzącym na piętro, znajdują się trzy kompozycje plastyczne wykonane w narzucie gipsowym, autorstwa rzeźbiarzy będących członkami ZBOWID. „Wszystkie kompozycje rzeźbiarskie cechuje dość sztywna, charakterystyczna dla epoki teatralna forma i rażący banał przedstawionych tematów. Mimo to stanowią doskonale zachowany dokument czasów, w których powstały” – tak opisuje je Paweł Giergoń w sztuka.net.

Jak wyglądały drzwi?

Drzwi w holu zostały wymienione na aluminiowe. Pracownicy BSKZ nie dotarli do zdjęć drzwi sprzed wymiany, ani rysunków projektowych stolarki. Z zachowanym rzutów budynku, znajdujących się w Archiwum m.st. Warszawy wynika, że były to drzwi dwuskrzydłowe, wahadłowe. Stolarka była najprawdopodobniej przeszklona, wykończona szlachetną okleiną drewnianą. Hol oświetlają bardzo dekoracyjne metaloplastyczne kinkiety oraz żyrandol z roślinnymi motywami. 
Z holu prowadzi klatka schodowa na pierwsze piętro, której schody ze stylową balustradą o drewnianym profilowanym pochwycie, pokryte są gresem. Bardzo prawdopodobne, że pod nim znajduje się lastryko. Do pomieszczeń na piętrach prowadzą oryginalne płycinowe drzwi.

Ciekawostką są dekoracyjne drewniane tablice informacyjne znajdujące się na podestach klatki schodowej. Najpewniej zaprojektowano je w latach 50. XX wieku. 
 

Elewacja budynku.
Zobacz galerię (8 zdjęć)
Gipsowa płaskorzeźba nad drzwiami.
Żyrandol - metaloplastyka.
Tablica na ogłoszenia.
Schody.
Żyrandol i kandelabry.
Gipsowa płaskorzeźba przedstawiająca żołnierzy z karabinami.
Płaskorzeźba nad drzwiami