null

Cerkiew Św. Równej Apostołom Marii Magdaleny – remont elewacji

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Cerkiew pw. Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny usytuowana jest przy al. Solidarności 52 niedaleko placu Wileńskiego. Jest jedną z trzech XIX-wiecznych świątyń prawosławnych zachowanych w Warszawie do dziś. Została wybudowana w latach 1867-69 w centrum warszawskiej Pragi. Miejsce wybrano nieprzypadkowo.

Cerkiew z kopułami.
Cerkiew Św. Równej Apostołom Marii Magdaleny

Ówczesna Praga była szybko rozwijającą się dzielnicą. Budynek powstał naprzeciw nowo wybudowanego Dworca Petersburskiego (1863 r.), jako stacji czołowej trasy kolejowej łączącej Warszawę ze stolicą Cesarstwa Rosyjskiego - Sankt Petersburgiem. Dziś w tym miejscu mieści się dworzec Wileński.
Praga była zasiedlana w znacznej części przez napływową ludność rosyjską - urzędników, pracowników kolei oraz żołnierzy rozlokowanych w dwóch praskich garnizonach.
W zamierzeniu władz zaborczych cerkiew miała spowodować u przyjeżdżających wrażenie rosyjskiego charakteru miasta i wizualnej przynależności do Imperium Rosyjskiego. 

Remont dachu, kopuł i elewacji

W 2022 roku rozpoczął się remont generalny tego zabytku. W pierwszej kolejności poddano renowacji i naprawie wszystkie pięć kopuł. Wyremontowano zarówno ich więźby dachowe jak i pokrycia z blachy miedzianej oraz pozłacane złotem płatkowym krzyże. 
W tym roku rozpoczęto prace przy elewacjach. Ponieważ koszt tych prac jest znaczny podzielono je na etapy roczne. Pierwszy obejmuje elewację główną - zachodnią. Nie należy się jednak spodziewać spektakularnych zmian wyglądu zabytku. Ściany zewnętrzne były już wielokrotnie remontowane co spowodowało, że nie zachował się oryginalny tynk. Wobec czego obecny remont polega na naprawie stanu istniejącego. 
Zarówno prace przeprowadzone w roku ubiegłym jak i tegoroczne otrzymały dofinansowanie z budżetu m.st. Warszawy. 
Tegoroczna dotacja na remont elewacji cerkwi wynosi  260 000 zł. Natomiast refundacja zadania poniesionego w 2022 r. czyli remontu kopuł i złocenia krzyży, wyniosła 205 000 zł. 


 

Wejście do cerkwi.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Cerkiew z kopułami.