null

Budynek „B” Szpitala Praskiego odzyska historyczny kolor

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Pod koniec 2020 roku w budynku „B” rozpoczęły się prace przystosowujące go do nowych potrzeb. Remont prowadzony jest pod nadzorem konserwatorskim, bowiem cały Zespół Szpitala Praskiego p.w. Przemienienia Pańskiego wpisany jest do rejestru zabytków.

Wielkie schody w remontowanym budynku

Trwają prace na elewacjach, ekipa budowlana odtwarza elementy wystroju i remontuje dach. Wyzwaniem było dobranie koloru tynku. Stołeczny Konserwator Zabytków dąży do tego, aby możliwie najwierniej nawiązywał do kolorystyki elewacji historycznej. Dlatego zalecił projektantowi przeprowadzenie badań stratygraficznych. Po kilku próbach został wybrany kolor, który oddaje historyczną barwę ścian fasadowych.  

Oprócz robót na zewnątrz budynku do renowacji przygotowane są zabytkowe schody oraz podesty, obecne zabezpieczone. Robotnicy wstawili też nową stolarkę okienną nawiązującej do historycznej.

Po zakończeniu remontu bryła budynku nie ulegnie większym zmianom, oprócz poszerzenia istniejących wejść do budynku i wykonania nowych. Rozebrany zostanie wtórnie dobudowany szyb windowy.

Budynek od dłuższego czasu nie był użytkowany, a jego stan techniczny bardzo zły.

W wyremontowanym zabytkowym budynku „B” będzie prowadzona działalność z zakresu pomocy społecznej nakierowana na seniorów, dzieci oraz młodzież.

Planowane zakończenie prac to przełom 2022 i 2023 roku.

Koszt wykonania dokumentacji, remontu budynku wraz z wyposażeniem oraz zagospodarowanie terenu to blisko 30 mln zł.  

Prace trwające przy elewacji żółtego budynku, widoczne drzewo - klon
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Fragment popękanej elewacji budynku w bardzo złym stanie technicznym
Okno skrzynkowe, z zaokrągloną górną częścią w remontowanym budynku