null

Boya-Żeleńskiego 4 – początek prac remontowych

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Rozpoczął się I etap remontu elewacji budynku wchodzącego w skład zespołu przy ul. Boya-Żeleńskiego 4. Miejska dotacja na prace wynosi 109 000 zł.

Kilkupiętrowy budynek z kolumnami w parterze.
Boya-Żeleńskiego 4 - elewacja zachodnia.

 

 

Budowa zespołu trzech nowoczesnych budynków mieszkalnych Towarzystwa Kredytowego Miejskiego rozpoczęła się tuż przed II wojną światową. Zaprojektował go wybitny architekt Bohdan Pniewski. Tworząc układ urbanistyczny zespołu autor inspirował się renesansowymi placami miejskimi włoskich miast. Całość stała się cennym przykładem funkcjonalistycznego założenia architektonicznego o funkcji mieszkalnej. 

Do 1939 roku zakończono żelbetową konstrukcję szkieletową domów wokół półotwartego zielonego dziedzińca, dziś skweru Mieczysława Fogga. Fasady wykończone są okładziną z płyt piaskowca i czarnego kwarcytu oraz tynkiem szlachetnym z dodatkiem miki. Podcień w przyziemiu w formie zbliżonej do arkad, nadaje temu masywnemu budynkowi niezwykłej lekkości.
Wybuch wojny przerwał prace budowlane, do których wrócono po 1945 roku i ostatecznie ukończono w 1949 roku.

Co wyremontują w tym roku?

Od momentu powstania obiekt nie był poddawany znaczącym modernizacjom, które mogłyby wpłynąć na jego formę. Przeprowadzano jedynie bieżące naprawy i konserwacje. 
Obecnie przy pomocy środków z dotacji m.st. Warszawy rozpoczęto prace przy północnej, szczytowej elewacji. W trakcie prac zostanie przeprowadzona konserwacja tynków szlachetnych (na dwóch ostatnich kondygnacjach) oraz okładziny kamiennej wykonanej z płyt piaskowca wykańczającej większość elewacji.
 

Kilkupiętrowy budynek z kolumnami w parterze.
Zobacz galerię (3 zdjęć />)
Parter budynku z kolumnami.
Kilkupiętrowy budynek ujęcie ze szczytu.