null

Biruty 18 – tymczasowe zabezpieczenie dachu

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Z dachu drewniaka przy ul. Biruty 18 przy rondzie Żaba silny wiatr zerwał część starej papy, a jedyny komin groził zawaleniem. Wszystko skończyło się dobrze. Dokonano ich naprawy. Prace były wykonane w trypie pilnym, a zabezpieczenie dachu jest tymczasowe.

Drewniany dom przy ulicy.
Biruty 18 - drewniak po pracach zabezpieczających na dachu.

Ekipa remontowa płożyła jedną warstwę papy, przemurowała dwie warstwy cegły na ostatnim zachowanym kominie, wzmocniła najbardziej zniszczone krokwie, przeprowadziła zabiegi grzybobójcze więźby dachowej oraz posprzątała strych.
Prace z podnośnika wykonał Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Targówek pod nadzorem pracowników Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. 

Dwukondygnacyjny, drewniany budynek przy ul. Biruty 18 został wybudowany około 1911 roku przez Antoninę i Baltazara Paprockich jako dom czynszowy z mieszkaniami na wynajem. Ażurowe opracowanie ganków i dekoracje nadokienne budynku nawiązują do stylu nadświdrzańskiego. Dom jest unikatem we współczesnym krajobrazie kulturowym Warszawy, gdyż stanowi relikt podmiejskiej drewnianej zabudowy z początku XX w. 

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków w połowie maja 2021 roku zleciło opinię stanu technicznego budynku. Wynikało z niej, że w najgorszym stanie jest więźba dachowa, szczególnie połać zachodnia, czyli od strony ronda Żaba. Stwierdzono, że pokrycie z papy jest nieszczelne, a trzy kominy z czterech rozpadły się.  W chwili obecnej, po wykonanych pracach, więźba jest wzmocniona, a pokrycie szczelne. Drewniak jest zabezpieczony i czeka na gruntowny remont. 

Budynek w marcu 2022 roku przejął ZGN Targówek, wcześniej był zarządzany przez Zarząd Mienia Skarbu Państwa. 

Strych w drewnianym domu.
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Ceglany komin na dachu.
Drewniany dom ze spadzistym dachem.
Drewniany dom przy ulicy.
Podnośnik samochodowy pod drewnianym domem.
Podnośnik samochodowy pracuje przy drewnianym domu.