null

Białoskórnicza 7 – kamienica z pokazowego osiedla

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Po wojnie Mariensztat był inwestycją sztandarową, podczas której bito rekordy współzawodnictwa i kręcono propagandowe filmy. Osiedle powstawało razem z budową Trasy W-Z i mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Niestabilne podłoże, słabej jakości materiały i tempo stawiania domów nie wpłynęło korzystnie na trwałość kamieniczek Mariensztatu. Po przeszło 70 latach od budowy niektóre budynki są w bardzo złym stanie.

Dwupiętrowy dom przed i po konserwacji.

Architektura osiedla projektu Zygmunta Stępińskiego ma przypominać zabudowania małego miasteczka z XVIII wieku. Kamienicę przy ul. Białoskórniczej 7 wzniesiono na początku lat 50. XX wieku przy biegnącej od Rynku Mariensztackiego ku Wiśle historycznej ulicy mieszczącej w XVIII i XIX wieku warsztaty i fabryki białoskórnicze (czyli produkujące delikatne skóry na np. rękawiczki). Do jej budowy użyto częściowo cegły rozbiórkowej. Na skutek posadowienia budynku na niejednolitym podłożu Skarpy Warszawskiej, zaczął on nierównomiernie osiadać, co spowodowało spękania i zarysowania ścian. 

Ratunek dla kamienicy 

Dom wymagał wzmocnienia. Prace takie wykonano wcześniej, ale ich skutkiem była konieczność usunięcia dużej części tynków z elewacji budynku. Dodatkowo silne zawilgocenia w partii cokołowej przyczyniły się do degradacji wypraw tynkarskich. 

W 2021 roku wspólnota mieszkaniowa, przy udziale dotacji miasta w wysokości 63 462 zł, przeprowadziła remont elewacji frontowej i podwórzowej budynku.
Prace rozpoczęto od wykonania izolacji, poziomej i pionowej, fundamentów. Następnie ekipa remontowa wzmocniła spękane mury i nadproża okienne. Usunęła odspojone tynki i odtworzyła prosty detal architektoniczny, czyli opaski okienne i niemal całkowicie zniszczony gzyms ponad parterem. W końcu pracownicy wykończyli elewację tynkiem cementowo-wapiennym i pomalowali na kolor różowy, zgodnie z badaniami kolorystycznymi.

Pomimo skromnej formy architektonicznej kamienica prezentuje się po remoncie bardzo dobrze i mamy nadzieję, że efekt ten zachęci sąsiednie wspólnoty mieszkaniowe do podjęcia prac przy kolejnych budynkach.

Dwupiętrowy dom po remoncie.
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Dwupiętrowy dom przed i po konserwacji.
Niskie domy przy ulicy ze zniszczonymi fasadami.
Jeden z domów przy ulicy po remoncie.