null

Bartoszewicza 1a – będzie remont mieszkania z lat 30.

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Kamienica przy ul. Bartoszewicza 1a wybudowana została według projektu Lucjana Korngolda. Budynek, wraz z innymi, tworzy luksusową zabudowę pierzei ulicy, powstałą w końcu lat 30. XX wieku. Ujęty jest w gminnej ewidencji zabytków.

Zabytkowe drzwi i klamki w mieszkaniu.

Na zdjęciu oryginalne drzwi i klamki w mieszkaniu przy ul. Bartosiewicza 1a. Fot. BSKZ

Po upływie ponad osiemdziesięciu lat od budowy pierwotny układ funkcjonalno-przestrzenny mieszkania jest nadal czytelny, a elementy z końca lat 30. XX wieku podnoszą historyczną i artystyczną wartość tego mieszkania. 

Do lokalu prowadziło dwoje fornirowanych drzwi: głównych, dwuskrzydłowych oraz kuchennych o pojedynczym skrzydle. Drzwi nie są jedynym zachowanym elementem przedwojennego wystroju. Do dziś w mieszkaniu znajdują się oryginalna stolarka drzwiowa oraz okna (wraz z okuciami), dębowe parkiety, posadzki wykonane z różnokolorowych gorsecików, układanych w geometryczne wzory (kuchnia, łazienka, pomieszczenie wc, gdzie znajduje się najpewniej oryginalna, porcelanowa umywalka), a także zabudowa szafek i pawlaczy. 

Mieszkanie jest pod tym względem unikatowe, a wystrój szczególnie wart zachowania.
Zakład Gospodarowania Nieruchomościami planuje remont wnętrza, więc wystąpił do Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków o wytyczne. To gwarantuje, że prace będą prowadzone z poszanowaniem historycznego wystroju i dbałością o zachowane elementy. 

Stołeczny Konserwator Zabytków zdecydował się wspomóc ZGN w planowanych pracach i zlecił renowację zniszczonych dwuskrzydłowych drzwi prowadzących do mieszkania.


 

Posadzka z gorsecików.
Zobacz galerię (9 zdjęć)
Klameczki w stolarce okiennej.
Okno balkonowe.
Drzwi kuchenne.
Posadzka z małych płytek.
Drzwi w mieszkaniu.
Przedpokój i drzwi w mieszkaniu.
Klamki w drzwiach.
Zabytkowe drzwi i klamki w mieszkaniu.