null

Bar „Złota Kurka” w rejestrze zabytków

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Bar „Złota Kurka” przy ul. Marszałkowskiej 55/73, z wystrojem z okresu socrealizmu, został wpisany do rejestru zabytków. Lokal znajduje się w kompleksie budynków Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (MDM).

Cztery zdjęcia wyposażenia baru Złota Kurka: 2 kafelki, mozaika i ozdobna krata.

Inwestycje prowadzone w historycznych miejskich lokalach są na każdym etapie konsultowane ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków, który przygotowuje wytyczne do planowanych prac, zleca badania i dokumentacje konserwatorskie. Prowadzony remont jest stale nadzorowany przez pracowników Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków (BSKZ). 

Płytki z Łysej Góry

W 2021 roku do remontu był przygotowywany lokal miejski - bar „Złota Kurka”. Na tzw. oględzinach nie mogło oczywiście zabraknąć pracowników BSKZ. Odkryto wtedy elementy pierwotnego wystroju baru z 1952 roku. Pod okładzinami z PCV i wtórnymi warstwami farby zachowały się oryginalne dekoracje, w tym m.in. kafelki ceramiczne o wymiarach 15 na 15 cm. Płytki dekoracyjne przedstawiające zwierzęta i motywy roślinne pokrywają ściany pomieszczenia na prawie całej wysokości. Dekoracje te wykonała Spółdzielnia Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Kamionka” z Łysej Góry. Z około 1000 do dzisiaj zachowało się 439 płytek. 

Karta ewidencyjna „Złotej Kurki”

Wystrój baru reprezentuje jeden z ostatnich przykładów zachowanego wnętrza lokalu użytkowego w MDM. Z uwagi na wartość artystyczną i historyczną wyposażenia Stołeczny Konserwator Zabytków zdecydował o konieczności wykonania karty ewidencyjnej, czyli pełnej dokumentacji konserwatorskiej lokalu. Karta stanowiła podstawę dla Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do wszczęcia postępowania w sprawie wpisu lokalu do rejestru zabytków, które zakończyło się sukcesem. 

Więcej na temat „Złotej Kurki” i zabytkowych miejskich wnętrz można przeczytać w ostatniej publikacji BSKZ z IV Warszawskiej Konferencji Konserwatorskiej pt.: „Zabytkowe lokale miejskie – między zachowaniem a modernizacją”.