null

Balustrada z ul. Powązkowskiej idzie do remontu

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Uszkodzona ozdobna balustrada z ulicy Powązkowskiej zostanie wkrótce wyremontowana. W wyniku uderzenia przez samochód jedno przęsło zostało mocno pogięte a mocowanie wyrwane ze słupków. Przygotowujemy dokumentację projektową konieczną do uzyskania pozwolenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkow na prowadzenie prac konserwatorskich.

Uszkodzona balustrada.
Uszkodzona balustrada na ul. Powązkowskiej.

Skąd ta barierka?

Przed wojną balustrada zdobiła wiadukt nad obwodową linią kolejową. W 2009 r. w trakcie budowy nowego wiaduktu osiem wykonanych ze stali i żeliwa przęseł zdemontowano i postanowiono przenieść w inną, nieodległą lokalizację. Zdecydowano się je umieścić na wysepce rozdzielającej jezdnie ulicy Powązkowskiej u zbiegu z ulicą Duchnicką. Przed montażem w nowym miejscu, balustrada została poddana pracom konserwatorskim i restauratorskim, które były konieczne, ze względu na zaawansowaną korozję metalu oraz liczne ubytki. W trakcie prac odtworzono pierwotną długość kilku przęseł, częściowo zniszczonych w trakcie działań wojennych. Brakujące, krańcowe elementy, zostały zrekonstruowane. Przęsła zakotwiczono w żelbetowych słupkach wykonanych na wzór pierwotnych.

Co obejmą prace konserwatorskie?

Po kolizji drogowej w najgorszym stanie znajduje się skrajne, wschodnie przęsło, które zostało uszkodzone w wyniku silnego uderzenia. Spowodowało ono wyrwanie górnych mocowań ze słupków oraz znaczne wygięcie całej konstrukcji. Część metalowych elementów jest wyłamana i zniekształcona. Nasze oględziny wykazały również liczne uszkodzenia słupków, w szczególności w miejscach mocowania przęseł, korozję żeliwa oraz spękania i ubytki farby. Ponadto, trzecie przęsło jest lekko wygięte, a jeden z elementów dekoracyjnych wyłamany.

Planowane prace obejmą w pierwszej kolejności renowację najsilniej uszkodzonej części balustrady. Następnie przewidywane jest oczyszczenie kolejnych przęseł z wtórnych przemalowań, usunięcie korozji, zabezpieczenie powierzchni oraz naprawa słupków. Po nich balustrada wróci na ul. Powązkowską.

Pogięta balustrada po kolizji drogowej.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Uszkodzona balustrada.
Uszkodzona balustrada.
Uszkodzona ozdobna metalowa balustrada stojąca pomiędzy jezdniami ul. Powązkowskiej.