null

Organizacja Miast Światowego Dziedzictwa OWHC

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Organizacja Miast Światowego Dziedzictwa OWHC (Organization of the World Heritage Cities) zrzesza ponad 300 miast z całego świata, w których znajdują się obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zadaniem organizacji jest organizowanie spotkań i wymiana doświadczeń by pomóc samorządom lokalnym w zarządzaniu i budowaniu strategii uwzględniających rozwój i zachowanie dziedzictwa. Organizacja działa od 1991 r., a Warszawa jest jej członkiem od 1996 roku. 

Od 2020 roku Sekretariat Regionalny Europy Środkowej i Wschodniej OWHC prowadzony jest przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, a dyrektor biura Michał Krasucki pełni funkcję Koordynatora Regionalnego OWHC.

Do sekretariatu należą następujące miasta członkowskie OWHC: Wiedeń, Baku, Nesebar, Dubrownik, Split, Kutna Hora, Rodos, Budapeszt, Tel-Aviv, Ryga, Wilno, Ochryda, Kraków, Zamość, Sighisoara, Sankt Petersburg, Bańska Szczawnica i Lwów.

Sekretariat Regionalny OWHC jest łącznikiem między miastami członkowskimi danego regionu a Sekretariatem Generalnym OWHC i organizuje działania w regionie w celu upowszechniania wartości, celów i zadań OWHC.

Głównymi celami Sekretariatu Regionalnego są:

  1. Grupowanie miast, które według podobieństw kulturowych, językowych lub geograficznych;
  2. Wspieranie Sekretariatu Generalnego w tworzeniu dokumentów przeznaczonych dla członków, zbieraniu danych i organizacji wydarzeń;
  3. Reprezentowanie, w razie potrzeby, Sekretariatu Generalnego podczas różnego rodzaju wydarzeń;
  4. Organizowanie w swoim regionie działań mających na celu promowanie wartości i celów OWHC.

Więcej informacji