null

Archiwum Warszawskiego Detalu - osłona kabli

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Ceramiczne elementy o przekroju U

Ten intrygujący obiekt trafił do zbiorów Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków w 2014 roku. Kształtka o wymiarach 26 x 13 x 13 cm w formie litery U ma ścianki o grubości ok. 3 cm i jest wykonana z gliny.

Solidna, ciężka forma związana jest z dziejami parku im. płk. Jana Szypowskiego „Leśnika” przy ul. Grochowskiej 76. Ten niewielki, choć bardzo malowniczy park, ujęty jest w gminnej ewidencji zabytków. Jego historia sięga końca XVIII wieku. Przez lata związany był z dworem Osterloffów, należącym następnie do Wierzbickich (tzw. dworkiem Grochowskim). Po II wojnie światowej do budowy murków i pergoli na terenie parku wykorzystane zostały między innymi macewy z cmentarza żydowskiego na Bródnie.

Podczas prac ziemnych przy modernizacji parku i demontażu fragmentów macew, natrafiono na osłonę, która najprawdopodobniej pochodzi z okresu powojennych prac na tym terenie. Jej zadaniem była ochrona kabli elektrycznych przed uszkodzeniami. Ostry łuk wieńczący uniemożliwiał przecięcie osłanianych elementów nie tylko szpadlem, ale jak pokazuje zarysowanie na jej wierzchniej części, nawet mocnym zębem łyżki koparki.

Szczególnie ważne było stosowanie takich rozwiązań, gdy nie prowadzono dokładnej inwentaryzacji przebiegu instalacji. Dziś, kiedy ceramiczna osłona nie spełnia już swojej pierwotnej roli, w zbiorach Archiwum Warszawskiego Detalu dokumentuje trwałość prostych rozwiązań technicznych.