null

Archiwum Warszawskiego Detalu – nowe życie płytek

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W Archiwum Warszawskiego Detalu gromadzimy wartościowe, historyczne elementy wystroju lub wyposażenia kamienic. Są to m.in. kafle, fragmenty posadzek, balustrady a nawet cegły. Pozyskujemy je przy okazji nadzorów konserwatorskich miejskich inwestycji. Niektóre z nich otrzymują dzięki temu drugie życie.

Kamienicę przy ul. Żelaznej 91, zbudowano w latach 1912-13. Pomimo skromnego detalu dom jest ważnym elementem krajobrazu kulturowego Woli. Na elewacji znajduje się tablica z informacją, że mieszkał tu kompozytor Karol Kurpiński. Przejazd bramny kamienicy wyłożony jest żółtymi, kwadratowymi płytkami. Niestety jeden fragment nawierzchni został znacznie uszkodzony.

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków wsparło działania ZGN Wola przy jego naprawie. Okazało się bowiem, że w zasobach Archiwum Warszawskiego Detalu znajdują się identyczne płytki, które można wmontować w miejsce spękanych fragmentów. Czterodzielne, masywne płytki trafiły do zasobu AWD z likwidowanego składu ZGN Śródmieście, o czym informowaliśmy na naszej stronie internetowej w zeszłym roku.

Podczas prac remontowych przy dużych uszkodzeniach płytek, których nie można naprawić, warto poszukać materiałów najbardziej zbliżonych do oryginału. Tak właśnie stało się w przypadku przejazdu bramnego przy ul. Żelaznej 91.
 

Kamienica z balkonami przy ul. Żelaznej 91.
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Nawierzchnia z płytek przed naprawą.
Przejazd bramny z nawierzchnia z płytek, metalowa brama.
Nawierzchnia z kwadratowych płytek.
Przejazd bramny wyłożony płytkami.
Czterodzielna kwadratowa płytka.
Odwrotna strona kwadratowej płytki z zasobów Archiwum Warszawskiego Detalu.