null

Archiwum Warszawskiego Detalu - fragmenty pieca z ul. Małej 11

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Podczas prac remontowych w praskiej kamienicy przy ul. Małej 11, prowadzonych pod nadzorem Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, ekipa budowlana odnalazła bardzo ciekawe eksponaty. W piwnicy kamienicy znajdował się chałupniczo wykonany piec ceglany o prostej konstrukcji zbliżonej do pieca chlebowego.

Fragmenty ceramicznych detali.
Fragmenty ceramicznych detali.

Kamienica datowana na ok. 1901 r. jest ujęta w gminnej ewidencji zabytków. Najprawdopodobniej odnaleziony piec był wykonany w okresie powojennym. Mógł służyć do wypieku chleba lub drobnej, użytkowej ceramiki. Ze względu na brak jakichkolwiek walorów, zdecydowano się na jego rozbiórkę. 

W trakcje prac natrafiono na wmurowane w piec fragmenty zdobionych, ceramicznych zwieńczeń, pochodzących z innych, wcześniejszych pieców. Fragmenty ceramicznego detalu mogły zostać użyte w celu powiększenia jego masy akumulacyjnej. Zachowane detale ozdobione są eklektycznymi ornamentami, na niektórych fragmentach zachowały się ślady po złoceniach. 

Zabezpieczone w zbiorach Archiwum Warszawskiego Detalu fragmenty zostaną oczyszczone, opisane i zachowane jako przykład bogatej, eklektycznej ornamentyki stosowanej na początku XX wieku oraz świadectwo praktycznych rozwiązań stosowanych przy konstruowaniu pieców rzemieślniczych.
 

Fragment detalu z resztkami złocenia.
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Fragmenty ceramicznych detali.
Fragmenty ceramicznych detali.
Ceramiczne fragmenty detali.
Fragment kafla piecowego.
Ceglane resztki pieca.
Kilkupiętrowa kamienica o zniszczonej elewacji.