null

Archiwum Warszawskiego Detalu - ceramiczne płytki z ul. Polkowskiej 5

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Trzy prostokątne płytki ceramiczne.

Zbiory Archiwum Warszawskiego Detalu powiększyły się o cenne przedwojenne płytki okładzinowe. Żółte, brązowe i czarne kafelki o wymiarach 27,5 x 13,5 cm pozyskaliśmy podczas prac rozbiórkowych parterowego garażu należącego do budynku przy ul. Polkowskiej 5.

Dwupiętrowy, modernistyczny budynek przy ul. Polkowskiej 5 jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków. Zbudowano go około 1938 roku wg projektu Władysława Jordan Panczakiewicza dla Mieczysława i Marii Rosołków. Na piętrach domu znajdują się mieszkania, a na parterze piekarnia i sklep firmowy. Na dziedzińcu, na wprost kamienicy, zbudowano garaże.

Elewacje budynku zostały wykończone szlachetnymi materiałami - tynkiem ciętym w formie prostokątnych płyt, imitującym kamienną okładzinę oraz płytkami ceramicznymi. Płytki znajdują się na cokole elewacji kamienicy od strony ulicy i podwórza, na fragmencie balustrady na pierwszym piętrze oraz na tarasie, znajdującym się nad pomieszczeniami gospodarczymi przyległymi do budynku.

Identyczną dekorację ceramiczną zastosowano na cokole garaży. Trójkolorowa okładzina była jedynym wartościowym elementem budynku będącym w bardzo złym stanie technicznym.

W trakcie prac rozbiórkowych zabezpieczyliśmy blisko 150 kafelków. Przy użyciu dzisiejszych masowych technologii trudno uzyskać płytki o takiej wartości artystycznej, na którą składa się m.in. nasycenie kolorem i walory szkliwienia. Płytki po oczyszczeniu z fragmentów zaprawy z powodzeniem można zastosować przy remoncie innych historycznych elewacji.

Płytki ceramiczne w koszach.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Płytki ceramiczne na elewacji domu.
Płytki ceramiczna na ścianie garażu.
Logo AWD złożone z płytek gorsecików.