null

Archiwum Warszawskiego Detalu – balkony z ul. Hożej 9a

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Balkony to elementy architektoniczne nie tylko o znaczeniu użytkowym, ale także estetycznym. Są ważną częścią budynku kształtującą plastyczny i harmonijny wyraz elewacji.

Dekorowana balustrada.

W drugiej połowie XIX wieku, ze względu na rosnącą popularność żeliwa, bardzo często powstawały balkony składające się z żeliwnej płyty opartej na dekoracyjnych wspornikach wykonanych z tego samego materiału. Oglądane od dołu spodu płyty balkonowe również otrzymywały dekorację. Żeliwne balustrady produkowano w odlewniach, według typowych, powtarzalnych wzorów, które zmieniały się wraz z modą. 

Do Archiwum Warszawskiego Detalu w ostatnim czasie pozyskaliśmy elementy balkonów z rozebranej kamienicy przy ul. Hożej 9a. Na elewacji domu znajdowały się balkony o żeliwnych płytach zdobionych od spodu rozetą, oparte na żeliwnych ażurowych wspornikach w formie konsol. Balustrady, również wykonane z żeliwa, złożone były ze smukłych tralek połączonych u góry i dołu pasami ażurowej plecionki. 

Podobne wzory balustrad i wsporników można odnaleźć w wielu warszawskich kamienicach z tego samego okresu. Wśród zabezpieczonych elementów znajdują się duże fragmenty przęseł balustrad oraz większe i mniejsze fragmenty tralek, a także fragment płyty balkonowej. Odzyskano również kilka kompletnych wsporników, które po konserwacji można zastosować np. podczas remontów elewacji innych kamienic. W kolejnym transporcie do Archiwum trafi również niemalże kompletna płyta balkonowa.
 

Żeliwny fragment wspornika.
Zobacz galerię (6 zdjęć)
Kawałek dekorowanej płyty balkonowej.
Dekorowana balustrada.
Wspornik balkonowy.
Inny fragment płyty balkonowej
Fragment balustrady