null

Andersa 31 - kolejny zabytek Muranowa remontowany

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W ostatnich latach w rejonie ulicy Andersa przeprowadzono kilka większych remontów, które pozytywnie wpłynęły na odbiór wnętrza architektonicznego tej arterii. Po zakończonym wiosną 2022 roku remoncie budynku u zbiegu ulic Andersa i Świętojańskiej w lipcu rozpoczęły się prace przy elewacji bloku mieszkalnego przy ul. Andersa 31.

Półokrągła wysoka brama w budynku.
Andersa 31 - przed remontem.

Ulica Andersa została wytyczona po II wojnie światowej. Planowano ją jako jedno z głównych połączeń komunikacyjnych Śródmieścia z Żoliborzem. Pierwotnie nazywała się Nowomarszałkowska, a w latach 1950-90 jej patronem został Marceli Nowotko. 

W latach 1952-56 wzdłuż nowej arterii wzniesiono zespół bloków mieszkalnych o reprezentacyjnym, wielkomiejskim charakterze. Podkreślały go neoklasycystyczne elementy wystroju oraz zastosowanie okładzin kamiennych i dekoracyjnych tynków. 
Z biegiem lat nieremontowane budynki utraciły swój pierwotny charakter. 

Monumentalny budynek zmieni kolorystykę

Obecnie, prowadzone są prace związane z naprawą okładziny kamiennej. Ekipa remontowa czyści ją i uzupełnia ubytki. Kolejnym krokiem będzie wymiana tynków z odtworzeniem ich charakterystycznej faktury. Podobnie, jak w przypadku budynku przy ul. Świętojerskiej 24, również tutaj, po usunięciu zanieczyszczeń z fragmentu tynku, okazało się, że pierwotnie ściana frontowa miała bardzo jasną, kremową kolorystykę. Tak więc, po remoncie elewacja budynku przy ul. Andersa 31 znacznie pojaśnieje.

Na budynku wyremontowane będą również kominy, pokrycie frontowej części dachu a obróbki blacharskie zostaną wymienione. 
Prace zakończą się jesienią 2022 roku. M.st. Warszawa przyznało na remont 167 750 zł.
W przyszłym roku wspólnota mieszkaniowa planuje kontynuację remontu.

Budynek mieszkalny z wysoką na na dwa piętra półokrągłą bramą.
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Półokrągła wysoka brama w budynku.
Fasada wysokiego budynku .
Fragment tynku z odkrywkami.
Prace konserwatorskie.
Prace konserwatorskie.