null

78. rocznica Powstania Warszawskiego - apel do mieszkańców

Drukuj otwiera się w nowej karcie

1 sierpnia o godz. 17.00 w całej stolicy zawyją syreny. Przystańmy wtedy wszyscy, by minutą ciszy uczcić 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. I posłuchajmy, co nam dziś mówi ten dźwięk.

Plakat 78. rocznica powstania warszawskiego

 

 

To przede wszystkim wielki hołd dla wszystkich uczestników Powstania Warszawskiego. Oni nauczyli nas, jak walczyć o wolność, nawet kosztem wielkich ofiar. Ci, którzy przeżyli dali nam naukę, jak budować wolną Polskę w warunkach tylko częściowej suwerenności. Składamy Wam wszystkim wielkie podziękowania za to, że dziś żyjemy w wolnym i bezpiecznym kraju.

Ale w dźwięku syren w tym roku będą także inne, współczesne tony. W 2022 roku nasi sąsiedzi, nasi goście z Ukrainy, uciekają do Warszawy przed nalotami i rakietami, przed niepojętą agresją Rosji. Chcemy im powiedzieć, że są w mieście, które się nie poddaje. Które zna uchodźczy los jak żadne inne miasto w Europie. Które wie, jak się podnosić z gruzów. I jak kroczyć do wolności. 1 sierpnia 1944 r. to data, która była jednym z etapów polskiej drogi do bezpieczeństwa i suwerenności.

Chwała bohaterkom i bohaterom Powstania!