null

77 lat temu powstało Biuro Odbudowy Stolicy

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Biuro Odbudowy Stolicy rozpoczęło pracę 14 lutego 1945 roku. Zatrudniało 1,5 tysięcy ludzi od architektów i planistów, przez konserwatorów zabytków, malarzy i grafików, po rzemieślników i laborantów. Duży procent pracowników stanowiły kobiety, często po wydziałach architektury lub ASP. Do pracy przyjmowano także studentów.

Zbiorowa fotografia czarno-biała grupy ludzi związanych z odbudową stolicy

Na deskach kreślarskich BOS-u powstawały plany nie tylko nowych domów wzniesionych na ruinach, ale także odbudowy warszawskich zabytków.
W tym celu zorganizowano Wydział Architektury Zabytkowej, kierowany przez prof. Jana Zachwatowicza, który czuwał nad odbudową Starego i Nowego Miasta, Traktu Królewskiego i Łazienek. 

Biura BOS-u mieściły się w budynku przy ul. Chocimskiej na Mokotowie, a także w pawilonach Szpitala Ujazdowskiego. Część z pracowników mieszkała w specjalnie postawionych na Jazdowie domkach fińskich. 

Chcących odbudować stolicę były rzesze. Przyjeżdżali z głębi Polski, po to aby uczestniczyć w tym dziele. Byli to ludzie w bardzo różnym wieku - dojrzali i bardzo młodzi, często jeszcze studenci. Najstarsi naukę zdobywali często na uczelniach poza Polską, która w latach ich młodości wciąż pozostawała pod zaborami. Studiowali w St. Petersburgu, Berlinie, Karlsruhe, Monachium, Wiedniu i we Lwowie. W tamtych latach entuzjastycznej, a w dziejach Warszawy bezprecedensowej odbudowy, liczyły się każde ręce. Sławne hasło z warszawskiej kamienicy „Cały naród buduje swoją stolicę” jak najbardziej odzwierciedlało ducha tamtych czasów. 

25 maja 2011 roku Archiwum Biura Odbudowy Stolicy zostało wpisane na światową listę programu „Pamięć Świata”, stanowiącą opracowany przez UNESCO spis najważniejszych dzieł i dokumentów wytworzonych w dziejach ludzkości.

Opublikowaliśmy na naszym portalu cykl artykułów o ludziach odbudowy – czyli tych, którzy pracowali w BOS i przyczynili się do dźwignięcia Warszawy z gruzów. Zapraszamy do lektury.
 

Duża grupa osób stojąca pod kamienicą.