null

5. „Warszawskie Konserwacje” za nami. Fotorelacja

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Największy podziw zwiedzających budziły wyremontowana drewniana willa na Białołęce i Kolonia Wawelberga na Woli. Dzięki pracom konserwatorskim przeszły spektakularną zmianę. Można je było oglądać podczas 5. edycji „Warszawskich Konserwacji” w ostatni weekend 25-26 września.

Drewniana willa z werandami.

Inauguracja „Warszawskich Konserwacji 2021” odbyła się na posesji przy ul. Fletniowej 2. Stojący tam białołęcki świdermajer został wyremontowany dzięki dotacjom m.st. Warszawy. Dom podniesiono z częściowej ruiny. Już po wpisaniu obiektu do rejestru zabytków zawaliła się jedna ze ścian. Właściciel namówiony przez pracowników Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków podjął się jego remontu, ale bez finansowanego wsparcia miasta byłoby to niemożliwe. Dziś możemy podziwiać jego oliwkową elewację i werandy z wstawionymi już oknami. 

- Takie remonty robimy w całej Warszawie. Ja bardzo się z nich cieszę, bo takie budynki jak ten trzeba by było rozebrać albo same by się rozpadły. A dziś patrzymy na przepiękny dom – powiedziała na otwarciu „Warszawskich Konserwacji” Renata Kaznowska – wiceprezydent m.st. Warszawy. – Cieszę się, że ten budynek pozostał i możemy się szczycić, że na Białołęce mamy swojego świdermajera. Gratuluję właścicielowi podjętej decyzji o jego remoncie. 

- Mieszkańcy i organizacje pozarządowe wskazywały w programie opieki nad zabytkami co jest dla nich ważne na Białołęce. I to miejsce okazało się bardzo ważne – powiedziała Agnieszka Borowska, radna m.st. Warszawy. – Tu zawsze przychodziły wycieczki. Jest to jedno z nielicznych miejsce, którymi Białołęka może się pochwalić.

- Ta willa jest symbolem tegorocznej 5. już edycji „Warszawskich Konserwacji”. Stała się nim z wielu względów. Po pierwsze jest bardzo piękna, po drugie została uratowana dzięki miejskim dotacjom ze stanu naprawdę katastrofalnego, po trzecie ze względu na bardzo dobrą współpracę pomiędzy inwestorem a nami – powiedziała Sylwia Brzezińska, wicedyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków – Życzyłabym sobie więcej takich właścicieli obiektów zabytkowych, którym tak jak nam, zależy nie tylko na tym, aby były technicznie doskonałe, ale żeby uratować ich ducha.

Kolejnym punktem podczas sobotniego zwiedzania był kościół NMP przy ul. Klasyków. Podczas tego spotkania o wyzwaniach jakie niósł remont dachu i więźby tej świątyni opowiadała konserwator zabytków Alicja Zadvorny, której zespół pracował przy obiekcie.

W niedzielę, 26 września, „Warszawskie Konserwacje” rozpoczęły się w Kolonii Wawelberga, której domy, dzięki miejskim dotacjom, są remontowane od kilku lat. Jednak efekt zeszłorocznych prac budził największy podziw. Przywrócono bowiem urodę budynku frontowego od ul. Górczewskiej. Dzięki wyczyszczeniu i naprawieniu elewacji mogliśmy ujrzeć go takim jakim był w chwili powstania, czyli pod koniec XIX wieku.

Uczestnicy spaceru odwiedzili także cerkiew Jana Klimaka i kościół św. Stanisława (Wojciecha) na Woli oraz Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim. Tam także konserwatorzy opowiadali o szczegółach remontów i przebiegu skomplikowanych prac.

Dotacje na remonty

Na dotacje w 2020 roku m.st. Warszawa łącznie przeznaczyło 8 mln zł. Dzięki nim wyremontowano blisko 80 zabytków. Podczas 5. „Warszawskich Konserwacji” mieszkańcy podczas spacerów mogli poznać efekty prac przy sześciu z nich. 

Ideą „Warszawskich Konserwacji”, przygotowywanych od lat przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, jest popularyzacja ochrony zabytków i historii naszego miasta. 
Tegoroczna ich wersja, spowodowana pandemią, odbywa się w podwójnej formule. Latem zaproponowaliśmy warszawiakom samodzielne spacery z aplikacją, gdzie można znaleźć informacje dotyczące obiektów oraz zakres prac konserwatorskich. Podzieliliśmy je na cztery trasy zwiedzania po wyremontowanych historycznych obiektach Śródmieścia, Woli i Białołęki. Link do aplikacji

M.st. Warszawa od 2004 roku nieprzerwanie przyznaje dotacje na prace remontowo-konserwacyjne przy zabytkach. Do tej pory stołeczny samorząd przeznaczył na ten cel ponad 205 mln zł.


 

Drewniana willa z werandami.
Zobacz galerię (17 zdjęć)
Grupa ludzi przed drewniana willą.
Werandy w drewnianej willi.
Wiceprezydent R. Kaznowska.
Ceglany kościół z dachem z dachówek ceramicznych.
Ceglany kościół.
Ceglany kościół.
Wycieczka w kościele.
Wycieczka przed cerkwią.
Wnętrze cerkwi na Woli.
Ceglany dom robotniczy.
Wycieczka.
Wycieczka.
Wnętrze kościoła Wszystkich Świętych.
Wnętrze kościoła Wszystkich Świętych.
Wnętrze kościoła wszystkich świetych.
Wnętrze kościoła Wszystkich Świętych.