null

18 kwietnia

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

18 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Święto to ustanowione zostało w roku 1983 przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS) i wpisane jest przez UNESCO na listę ważnych imprez kulturowych o znaczeniu międzynarodowym

Głównym celem obchodów jest przybliżenie szerokiej publiczności problematyki dziedzictwa kulturowego. Polska, jeden z pierwszych sygnatariuszy tzw. konwencji paryskiej, jest jednym z czołowych reprezentantów na Liście Światowego Dziedzictwa.

 

Aż 15 obiektów znajduje się na terenie naszego kraju. Najświeższym wpisem uhonorowano w 2017 roku kopalnię rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach. Od 1980 roku tytułem dobra kultury światowej może poszczycić się również zespół warszawskiego Starego Miasta, wyróżniony jako wyjątkowy przykład kompletnej rekonstrukcji historycznego zespołu miejskiego.

 

W ramach obchodów Dnia Ochrony Zabytków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalny Konserwator Zabytków rokrocznie wręczają nagrody dla konserwatorów i właścicieli obiektów zabytkowych, który w szczególny sposób przyczynili się do ich ratowania. W tym roku laureatów nagrody „Zabytek Zadbany” poznamy podczas gali w Zamościu, który nota bene również wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa. Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami, poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. W 2011 roku to prestiżowe wyróżnienie uzyskała Stacja Filtrów na Ochocie, czyli Warszawski Zakład Wodociągu Centralnego.