null

16. Światowy Kongres Miast UNESCO (OWHC)

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W dniach 6-9 września 2022 roku odbywał się w Kanadzie 16. Światowy Kongres Miast UNESCO (OWHC). Organizacja ma nowego prezesa – Bruno Marchanda z Quebecu.

Uczestnicy kongresu wybrali też nowy zarząd. Miasta europejskie reprezentuje w nim m.in. Kraków. Oprócz wyborów zarządu i prezydenta bardzo wiele uwagi poświęcono solidarności miast. Szczególnie w obliczu narastających napięć, konfliktów i kataklizmu klimatycznego.
Obecny na kongresie Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy, Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków i Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. kultury, poruszyli kwestię wojny trwającej w Ukrainie. Dwa z ukraińskich miast UNESCO (Lwów i Kijów) są już członkami tej organizacji, a kolejne aplikują o członkostwo. 

Z inicjatywy Warszawy w trakcie kongresu został przyjęty nowy model działania (Emergency Action Plan), który pomoże OWHC reagować bardzo szybko w przypadku wojen, katastrof naturalnych, czy innych sytuacji kryzysowych. Reagować w ciągu dni, a nie miesięcy.
Członkowie kongresu zgodzili się, aby miasta w trudnych chwilach wspierały się finansowo, i merytorycznie.
W ramach nowego modelu będzie uruchomiony:

- fundusz awaryjny;
- stałe grono ekspertów;
- misje ratunkowe.

Pomoc miastom ukraińskim ma być pierwszym etapem realizacji tego planu.