null

"Statki Warszawskiej Wisły"

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Fundacja Do Dzieła! serdecznie zaprasza na wystawę pt.„Statki Warszawskiej Wisły”, która odbędzie się 5 lipca o godz. 19:00 na Przystani Nowa Fala i iBarce przy Bulwarze Pattona

"Statki Warszawskiej Wisły" to tytuł wystawy multimedialnej i cyklu spotkań poświęconych statkom, które pływały na warszawskim odcinku Wisły i ich historii. Będzie się ona odbywała w dwóch wyjątkowych miejscach na Wiśle - na iBarce, nowoczesnej jednostce pływającej wyposażonej w sprzęt multimedialny oraz na Przystani Nowa Fala, przy bulwarze im. Pattona.

 

Wystawa nieprzypadkowo odbywa się właśnie teraz gdyż mija 190 lat od pojawienia się w Warszawie nowoczesnego na owe czasy pierwszego parowca "Victory". Natomiast okrągłą setną rocznicę obchodzi powstała w grudniu 1918 roku Flotylla Wiślana. Tym samym wystawa święci też obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski.

 

Na wystawie poznamy historię blisko 50 statków, które pływały po Wiśle, a także armatorów i portów na stołecznym odcinku Wisły.  "Mój dziadek pływał, pływał ojciec, brat też pływa, nie miałem wyjścia" mówi z uśmiechem kpt. Waldemar Danielewicz, który przygotował część wystawy poświęconej statkom. Dziś ma jedno z największych domowych archiwów dotyczących polskiej żeglugi, jest autorem książki „Polskie holowniki morskie”, współautorem książki „100 lat żeglugi pasażerskiej Ostróda-Iława-Elbląg 1912-2012, a także autorem wielu artykułów o żegludze śródlądowej w czasopismach: „Morze”, „Morza Statki i Okręty”, „Okręty Wojenne". Jest jednym z największych znawców żeglugi śródlądowej w Polsce. Ponadto współredaktorem strony internetowej żegluga śródlądowa wczoraj i dziś. Jak się zaczęła jego pasja? "W latach 70. podczas postoju w porcie trafiłem na spotkanie, podczas którego załoga pewnego statku wspominała „stare, dobre czasy”, to były niesamowite opowieści, a że statki od najmłodszych lat były moją „miłością” za punkt honoru postawiłem sobie, by historię żeglugi często przekazywaną z ust do ust uratować przed zapomnieniem" mówi kapitan.

 

Tysiące godzin spędzonych w archiwach i kontakty z kapitanami i załogami w całej Polsce oraz korespondencja z zagranicznymi miłośnikami żeglugi śródlądowej przyniosły efekty. To też dzięki temu możemy się dowiedzieć tyle o statkach pływających po warszawskim odcinku Wisły. Z kolei za część wystawy dotyczącej portów i armatorów odpowiada Anna Mistewicz i dr Zbigniew Tucholski, autorzy książki „Wiślane porty Warszawy”.

 

 

Wystawie będą towarzyszyć spotkania i prelekcje – pierwsze pod hasłem „Wiślane Parowce” odbędzie się 25.07 (g.18), a udział w nim wezmą kpt. Waldemar Danielewicz i kpt. Stanisław Fidelis.

 

Wystawę organizuje Fundacja Do Dzieła! a partnerami są iBarka i Przystań Nowa Fala.

 

Wernisaż w czwartek, 5 lipca  o godz. 19:00.

 

Przystań Nowa Fala znajduje się vis a vis Muzeum nad Wisłą (obok CN Kopernik). Wystawa jest czynna codziennie od 16 do 20 – poza rejsami iBarki. Infomacje o rejsach znajdują się na stronie www.infobarka.pl

 

https://www.facebook.com/events/1776170735807362/

 

Powyższe wydarzenie realizowane jest dzięki możliwości uczestnictwa organizacji pozarządowych w otwartych konkursach ofert na realizację zadania publicznego, współfinansowanego przez Miasto Stołeczne Warszawa. Konkursy są przygotowywane i przeprowadzane przez biura Urzędu m.st. Warszawy.

 

  Serdecznie zapraszamy!