null

"Rany pamięci. Ślady zniszczeń z okresu II wojny światowej w topografii miasta", ZODIAK, 2 grudnia, godz. 17.30

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Publikacja towarzyszyła II warszawskiej konferencji konserwatorskiej, która odbyła się we wrześniu br. Wydarzenie zorganizowane przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków Urzędu m.st. Warszawy odbyło się w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W książce po raz pierwszy tak kompleksowo omówiony został problem konserwacji i zabezpieczenia zachowanych do dziś śladów zniszczeń z okresu II wojny światowej: uszkodzeń, postrzelin a także napisów z okresu powstania warszawskiego oraz z powojennej akcji rozminowywania Warszawy. Sposób zabezpieczenia i utrwalenia wartości zabytkowych wojennych uszkodzeń elewacji jest wyzwaniem konserwatorskim, biorąc pod uwagę technologiczne problemy przy prowadzeniu prac, ale także względy estetyczne, które często przeważają w ostatecznym obrazie odrestaurowanej fasady.

 

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków opracowuje warszawską mapę „ran pamięci”, która będzie dostępna w serwisie mapowym m.st. Warszawy. Dzięki takiej dokumentacji łatwiej będzie chronić materialne ślady pamięci o zniszczeniach II wojny światowej, które świadczą o bolesnej historii stolicy. Podczas spotkania opowiemy również o tym angażującym mieszkańców Warszawy projekcie.

 

Warszawski Pawilon Architektury „ZODIAK”, pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4, poniedziałek, 2 grudnia, godz. 17.30

 

Każdy z uczestników spotkania otrzyma egzemplarz książki.

1.Ostrzelana elewacja szkoły przy ul. Czarnieckiego 49 po konserwacji
Zobacz galerię (5 zdjęć)
2. Fragment kraty ze śladem po kuli, ul. Karowa 20
3. Kamienica Pracowników PKP (tzw. Dom Kolejowy) przy ul. Chmielnej 73B
4. Ul. Emilii Plater 7
5. Ul. Narbutta 3a, napis z akcji rozminowywania Warszawy