null

"Historyczne zastosowanie gliny do zabezpieczeń przeciwwilgociowych na przykładzie podziemnego salonu Elizeum"

Drukuj otwiera się w nowej karcie
konferencja na Zamku w Malborku pt.
konferencja na Zamku w Malborku pt. "Glina w obiektach zabytkowych. Ochrona i konserwacja" fot. R. Panfil

W dniach 20-22 marca 2018 r. na Zamku w Malborku odbyła się 3 dniowa konferencja konserwatorska pt. "Glina w obiektach zabytkowych. Ochrona i konserwacja".

Ideą konferencji było zwrócenie uwagi na walory gliny jako znakomitego i uniwersalnego materiału budowlanego oraz izolacyjnego, którego zastosowanie w budownictwie znane jest od  najdawniejszych czasów.  Używano jej jako podstawowego materiału do wznoszenia domów oraz obiektów gospodarczych. Z gliny wykonywano mury, tynki, zaprawy, powały, polepy, klepiska, wyprawy systemów ogniowych, izolacje przeciwwilgociowe itp. Decydowały o tym jej walory techniczne oraz łatwość obróbki.

 

Jeden z referatów został wygłoszony przez pracowników Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków panią Anetę Bojanowską i pana Andrzeja Wolańskiego na temat "Historycznego zastosowania gliny do zabezpieczeń przeciwwilgociowych na przykładzie podziemnego salonu Elizeum".


Elizeum zostało wybudowane na skarpie wiślanej, w miejscu cegielni królewskiej, gdzie wydobywano glinę. Teren pod budowę salonu został przygotowany w ten sposób, że wybrano glinę, wymurowano obiekt, a następnie go zasypano. W przypadku Elizeum glina stanowiła główny materiał budowlany oraz izolacyjny. Dla projektantów i konserwatorów przygotowujących projekt budowlano- konserwatorski remontu i adaptacji Elizeum będzie to wyzwanie, aby uszanować historyczne rozwiązania techniczne i jednocześnie nadać nową funkcję obiektu.   

 

 

Więcej informacji o konferencji:

http://www.skz.pl/news/konferencja-glina-w-obiektach-zabytkowych 

konferencja na Zamku w Malborku, fot. R. Panfil
Zobacz galerię (2 zdjęć)
konferencja na Zamku w Malborku, fot. R. Panfil