null

„Historia Warszawy zaklęta w metalu”

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Bardzo dziękujemy wszystkim z Państwa, którzy odwiedzili naszą wystawę „160 lat firmy Bracia Łopieńscy”. Przez kilka tygodni gościliśmy setki osób zwiedzających ekspozycję samodzielnie lub przychodzących na specjalne sobotnie oprowadzania przez przewodniczki. Usłyszeliśmy ogrom miłych słów, z których wiele zostało utrwalonych w naszej księdze pamiątkowej.

 

Kartka z odręcznym wpisem.
Wpis wiceprezydent R. Kaznowskiej do księgi pamiątkowej wystawy.

Myślimy, że wielu z Państwa mogłoby się podpisać pod tymi słowami: „Wchodziłam nieco sceptyczna – wyszłam zachwycona”. Ekspozycja spełniła też swoje edukacyjne zadanie, gdyż jak napisała jedna z pań: „Świetna wystawa, bardzo mi się spodobała, na pewno dowiem się więcej o braciach Łopieńskich”.

Bardzo było nam miło gościć zwiedzających z różnych stron, nie tylko z Warszawy, m.in. z Wejherowa, Mikołowa, Wiednia, ze Śląska, a także z Charkowa. Jego mieszkaniec napisał tak: „Bardzo dziękuję za tę wystawę oraz za miłość i zainteresowanie, jakim darzycie odwiedzających. Byłem bardzo szczęśliwy, że tu jestem i że mogę zobaczyć informacje w moim języku (...) Z miłością z Charkowa!” Mieliśmy także gości bardzo zróżnicowanych wiekowo o czym świadczy wpis: „Kalina ma 7, Pola ma 4 a babcia Grażyna ma 62”.
Bardzo się staraliśmy, aby każdy odwiedzający czuł się na naszej wystawie komfortowo, więc tym bardziej przyjemnie czytać takie słowa: „Podziękowania za przemiłą gościnę Paniom obsługującym wystawę”. Choć my dodamy, że byli także panowie.

Mieliśmy także gości wyjątkowych, jak przedstawiciele Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, którzy napisali: „Serdecznie dziękujemy za wspaniałą wystawę. Prace rodziny Łopieńskich są nam szczególnie drogie ze względu na ich obecność w zbiorach naszego muzeum”. A tę dedykację może uzupełniać kolejny wpis: „Wzruszyłam się oglądając odlew ręki Chopina”.
Mamy też wpis gościa szczególnego – Renaty Kaznowskiej, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, która napisała: „Czy można przywołać wspomnienia? Opowiedzieć historię miasta? Poznać historię miasta poprzez rzeczy? Oczywiście. O wyjątkowej historii czterech pokoleń rodziny Łopieńskich i historii naszego miasta jest ta wspaniała wystawa. Gratuluję i dziękuję.” 

Większość z Państwa w swoich wpisach podkreślała: „Jak pięknie, iż powraca szacunek i wspomnienia o naszych Wielkich Rzemieślnikach-Artystach. Obyśmy powrócili do kunsztu jakim się wykazywali. Nostalgiczna i niezwykle wartościowa wystawa. Dziękuję”.
Zwiedzający pisali także: „Bardzo intersująca wystawa! Obrazuje wysoką klasę polskiego rzemiosła artystycznego i znanej warszawskiej firmy. Gratulacje za zorganizowanie”. Niektórych zainteresowały bardzo małe eksponaty: „Najlepsze były zwierzęta prehistoryczne i rybo-talerz”. Inni patrzyli na pokazywane obiekty przez pryzmat dziejów: „Okruchy historii miasta–bohatera Warszawy mają swój wyraz w pięknie prac sztuki dekoracyjnej rodziny Łopieńskich”. „Wystawa jest genialnym pomysłem miasta, które tyle pięknych rzeźb zawdzięcza odlewni Braci Łopieńskich”. 

Wystawa „160 lat firmy Bracia Łopieńscy” nie powstałaby bez współpracy z przedstawicielką czwartego pokolenia rodziny – Anną Łopieńską-Lipczyk i jej męża Wojciecha. Wiele wpisów było im poświęconych. 
 „Dziękuję za kawał historii”. „Jestem pełna podziwu dla pomysłu wspierania warszawskich rzemieślników, jak również kunsztu pracy rodziny Łopieńskich”. „Bardzo dobra inicjatywa Stołecznego Konserwatora Zabytków. Wspaniała historia Warszawy zaklęta w metalu”.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za tyle przemiłych wpisów pod naszym adresem. Jesteśmy zaszczyceni, że byli Państwo naszymi gośćmi.

Wystawę „160 lat firmy Bracia Łopieńscy” przygotowało Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, odbywała się od 3 października do 19 listopada 2022 r. w oficynie i na dziedzińcu pałacu Branickich (siedzibie BSKZ) przy ul. Nowy Świat 18/20.