null

„160 lat firmy Bracia Łopieńscy” – fotorelacja

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Wystawa „160 lat firmy Bracia Łopieńscy” pokazuje historię tej warszawskiej rzemieślniczej rodziny oraz jej wytwórni od okresu rozbiorów, przez obie wojny światowe, czasy PRL aż po lata współczesne. Warto ją poznać odwiedzając dziedziniec i oficynę pałacu Branickich przy Nowym Świecie 18/20. Ekspozycja jest czynna do 19 listopada.

Mężczyzna wręcza kwiaty kobiecie.
M.Krasucki wręcza kwiaty Annie Łopieńskiej-Lipczyk

- Wystawa oprócz tego, że opowiada o historii rodziny, fabryki, odlewni i trudności z jakimi się spotkała, czyli bezprawną nacjonalizacją (...) opowiada także historię pewnego odkrycia – powiedział podczas otwarcia wystawy 3 października, Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

Dyrektor Krasucki nawiązał do odnalezienia w grudniu 2021 roku, w trakcie porządkowania starego magazynu na Pradze, 130 przedwojennych modeli gipsowych. Zostały one wykonane w legendarnej warszawskiej fabryce „Braci Łopieńskich”. Wiele lat temu przeniesiono je z wytworni przy ul. Hożej gdzie przetrwały wojnę. 

Niektóre z odnalezionych modeli są autorstwa wybitnych twórców. m.in. rzeźba „Bokser” autorstwa Stefana Chmielarskiego, medalion okolicznościowy dla Władysława Reymonta, plakiety autor¬stwa Stefana Pillatiego, modele wykonane przez Antoniego Madeyskiego, czy model do lampy i rzeźba Konstan¬tego Laszczki. Prawdziwym unikatem jest też maska pośmiertna pierwszego prezydenta II RP Gabriela Naru¬towicza zastrzelonego w grudniu 1922 roku. Gipsy prezentowane są po raz pierwszy.

Wytwórnia „Braci Łopieńskich” była zaliczana do największych działających przed wojną w Polsce. Firma specjalizowała się w odlewnictwie pomników. W Warszawie ich dziełem były odlewy pomników: Syreny, Kilińskiego, Dowborczyka, Peowiaka, popiersia Napoleona oraz urn do Grobu Nieznanego Żołnierza. Wykonali także rzeźby autorstwa wybitnych twórców, zdobiące przestrzeń miasta takie jak: Tancerka, Rytm, Kapiąca się. 

- Działalność i wielkie osiągniecia Łopieńskich mogą być dla nas inspiracją – powiedziała Agnieszka Wyrwał, przewodnicząca komisji kultury Rady Miasta - Uzmysławiają nam, jak niezwykle ważne jest to co powstaje w przestrzeni publicznej. Z czym obcują na co dzień mieszkańcy naszego miasta. W tym miejscu trzeba podkreślić rolę artystów i projektantów w procesie powstawania różnego rodzaju upamiętnień i pomników. – podkreśliła radna A. Wyrwał.
 
Nawiązując do miejsca gdzie Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków zorganizowało jubileuszową wystawę Michał Krasucki przypomniał, że przed wojną firmowy sklep Łopieńskich znajdował się w kordegardzie przy Krakowskim Przedmieściu. Ekspozycja w oficynie przy Nowym Świecie przypomina o tamtym historycznym miejscu znajdującym się także na Trakcie Królewskim.
Michał Krasucki podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy, a zwłaszcza przedstawicielce czwartego pokolenia rodziny – Annie Łopieńskiej-Lipczyk. 

W otwarciu wystawy wzięli także udział Paweł Martofel, wiceburmistrz Śródmieścia oraz Artur Jóźwik, dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy.

Wystawa jest czynna do 19 listopada 2022 r., w godz. 10.00-16.00 (z wyjątkiem niedziel). Uzupełnieniem ekspozycji gipsów i odlewów w oficynie pałacu Branickich przy ul. Nowy Świat 18/20 jest wystawa plenerowa na dziedzińcu. 
Wstęp na wystawę jest wolny, towarzyszy jej bezpłatny katalog. 

Zdjęcia: UM Warszawa oraz BSKZ.

Zobacz galerię (10 zdjęć)
Dom gdzie jest wystawa.
Ludzie oglądają wystawę.
Ludzie oglądają wystawę.
Rekonstrukcja pracowni odlewnia.
Ludzie oglądają wystawę.
Mężczyzna wręcza kwiaty kobiecie.
Dużo ludzi na dziedzińcu.
Kilka osób stoi przed mikrofonem na tle plansz.