Baza wiedzy
Zasoby wiedzy dotyczące warszawskiego sektora nauki gromadzone w Urzędzie m.st. Warszawy obejmują:
- dane ministerialne obrazujące sytuację warszawskiego sektora nauki
- dane przestrzenne jednostek naukowych i badawczych zlokalizowanych w stolicy
- opracowania dotyczące Warszawy, zamówione lub przygotowane przez urząd
- informacje na temat potrzeb badawczych urzędu
Statystyki sektora nauki
Dane statystyczne pozwalają monitorować sytuację uczelni i instytutów naukowych, ich pracowników naukowych i studentów. Zawarte w nich informacje są przydatne zarówno do prowadzenia współpracy z sektorem nauki, jak i do planowania strategicznego.
Udostępnione przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dane dotyczą działalności sektora nauki w obszarach:
- aktywności naukowej i dydaktycznej,
- umiędzynarodowienia,
- mobilności studentów oraz kadry akademickiej.
Dzięki interaktywnym wykresom można porównać statystyki z poszczególnych miast lub prześledzić sytuację w ujęciu chronologicznym.
Razem z wykresami udostępniamy tabele danych w formacie Excel. W osobnym pliku jest opisana metodologia przygotowania danych zastosowana przez Ośrodek Przetwarzania Informacji PIB, który przygotował dane.
Biblioteka opracowań
Biblioteka opracowań Urzędu m.st. Warszawy to zebrane w jednym miejscu materiały wytwarzane lub zamawiane przez urząd (finansowane lub współfinansowane ze środków budżetu m.st. Warszawy, bądź będące wynikiem współpracy pozafinansowej). Są wśród nich między innymi raporty z badań, raporty z monitoringu dokumentów programujących rozwój, analizy i diagnozy społeczno-gospodarcze.
Zbiór ma za zadanie ułatwić obieg informacji w urzędzie i ułatwić dostęp do aktualnej wiedzy i obowiązujących dokumentów.
Naukowcy i studenci mogą wykorzystywać opracowania jako kontekst lub inspirację dla badań, do pogłębienia wiedzy o funkcjonowaniu i rozwoju miasta, jako uzupełnienie literatury naukowej lub też materiały dydaktyczne.
Mapa jednostek naukowych
Mapa jest częścią serwisu mapa.um.warszawa.pl. Zawiera informacje o uczelniach i jednostkach naukowo-badawczych, stanowi źródło informacji o potencjale współpracy oraz zasobach jednostek. Zapraszamy sektor nauki i biznesu do promowania swojej jednostki na mapie, na której umieszczamy informacje m.in. o:
- działalności jednostek naukowych uczelni warszawskich oraz instytutów naukowo-badawczych,
- zasobach naukowych i badawczych powyższych jednostek,
- możliwości udostępniania przez jednostki zasobów techniczno-badawczych, np. sprzętu, laboratoriów, przestrzeni,
- możliwościach współpracy.
Podane na mapie dane są na bieżąco aktualizowane i uzupełniane.
Zapraszamy na stronę https://mapa.um.warszawa.pl. Należy wybrać zakładkę Nauka i Badania, a następnie zaznaczyć szukaną kategorię.
Giełda zagadnień badawczych
Giełda zagadnień badawczych to zestawienie tematów, w których urzędnicy poszukują aktualnej wiedzy i rozwiązań popartych badaniami naukowymi. Jest to zebrane w jednym miejscu zapotrzebowanie badawcze urzędu i jednostek miejskich, mające na celu inspirowanie współpracy międzysektorowej.
Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem tematów, które zawiera dodatkowe informacje: jednostkę zgłaszającą, słowa kluczowe, krótki opis oraz możliwy sposób wykorzystania wyników. W przypadku zainteresowania nawiązaniem współpracy zapraszamy do kontaktu z zespołem ds. współpracy z nauką. Po wstępnych ustaleniach przekażemy kontakt do opiekuna merytorycznego danego tematu, który będzie wspierać realizację projektu badawczego w zależności od możliwości i ustaleń.
Dzięki temu naukowcy mogą uwzględnić aktualne wyzwania miasta w swojej pracy badawczej lub dydaktycznej, zwiększając jej wartość praktyczną. Współpraca ułatwia też dostęp do danych gromadzonych przez miasto.
Zagadnienia mogą być podejmowane przez naukowców i studentów w formie np. prac dyplomowych, projektów studenckich lub jako tematy badań prowadzonych przez zespół naukowców.
Jeśli we wskazanych obok źródłach informacji nie znaleźli Państwo dla siebie tematów lub partnerów do współpracy, prosimy o kontakt z naszym zespołem. Chętnie pomożemy w nawiązaniu współpracy z odpowiednią jednostką.
Kontakt: naukowa@um.warszawa.pl.