null

Wizualizacje w nauce

Drukuj otwiera się w nowej karcie
12.09.2022 10:00 - 13.09.2022 17:00
Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa
Zbliżenie na ręce osób, które pracują przy stole nad projektem

Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk

Tematem sympozjum jest rola wizualizacji w szeroko ujmowanej nauce. A więc zarówno w prezentowaniu rezultatów, jak w samych praktykach badawczych; w wyjaśnianiu, modelowaniu, komunikowaniu, ale i w nauczaniu.

Skąd akurat taki pomysł na najnowszą i (tymczasem) polskojęzyczną edycję naszego sympozjum? Dominacja wizualności w nauce oraz wzroku wśród ludzkich form percepcji to opinia i oklepana, i nieoczywista. Dzięki studiom nad nauką i techniką przyswoiliśmy sobie wizję „myślenia za pomocą rąk i oczu”.

Kognitywistyka od początku eksploatuje poznanie wzrokowe jako obszar badań, ale i sporów teoretycznych, gdzie najłatwiej „unaocznić” własne racje, czy to w zakresie reprezentacji poznawczych, czy afordancji, czy – jak ostatnio – hipotezy mózgu jako maszyny predykcyjnej.

Teoria układów dynamicznych i modelowanie matematyczne wydają się niezwykle efektywne w graficznym ujmowaniu badanych struktur i procesów.

Zwraca też uwagę wielowymiarowy dialog sztuki z nauką. A jednocześnie można się zastanawiać, na ile wizualizacyjne procedury i konwencje mogą dezorientować i działać w nauce na zasadzie mylnych tropów (tzw. czerwonych śledzi).

Organizatorzy oczekują zgłoszeń z zakresu nauk społecznych, nauk poznawczych i filozofii, a ponadto otwierają się na matematykę w różnorakich zastosowaniach, jak i na transdyscyplinarne projekty angażujące edukację czy sztukę.

Więcej informacji na stronie konferencji