Dr hab. Roman Szul, prof. UW/ Seminarium EUROREG
Przedmiotem wystąpienia jest prezentacja książki pod w.w. tytułem (wydawnictwo Scholar, Warszawa 2024). Książka analizuje ruchy separatystyczne (niepodległościowe) i regionalistyczne (regionalizmy) w Europie po II wojnie światowej. Dla bliższego przedstawienia charakteru i siły tych ruchów przedstawiona jest ich geneza sięgająca głębiej w przeszłość – do czasów feudalnych. Historię państw europejskich od czasów feudalnych można przedstawić jako zmaganie się dwóch tendencji: dośrodkowej (centralizacja władzy i ekspansja terytorialna) i odśrodkowej (dążenie do zachowania odrębności i uzyskania/ odzyskania niepodległości).
Zmagania tych tendencji prowadziły do zmian politycznych i kulturowych. Zasadniczą część pracy stanowi omówienie okoliczności i skutków zmian po II wojnie światowej: rozpadu ZSRR, Jugosławii i Czechosłowacji, nieudanych ruchów separatystycznych (niepodległościowych) (w tym katalońskiego i szkockiego) oraz poszczególnych regionalizmów w Europie.
Kluczowe znaczenie dla politycznej dynamiki państw ma region (część państwa). Społeczność regionalna, w zależności od uwarunkowań historycznych, kulturowych i innych, a przede wszystkim od poczucia własnej wartości (dumy), może przekształcić się w naród dążący do niepodległości, lub odwrotnie - dążyć do pozbycia się cech specyficznych i upodobnienia się do wzorca obowiązującego w danym państwie, albo też przyjąć postawę pośrednią – zachować specyfikę kulturową bez odrywania się od państwa.
***
Seminaria mają formę hybrydową. Można w nich uczestniczyć na platformie ZOOM.
Dołączenie do spotkania na ZOOM jest równoznaczne ze zgodą na nagrywanie. Organizatorzy proszą o zapoznanie się z obowiązkiem informacyjnym dla widzów Seminariów EUROREG online. Uczestnicy proszeni są o wyłączenie kamer i mikrofonów. Pytania do Prelegenta należy zadawać na czacie.
Nagrania wideo z poprzednich seminariów są dostępne w Archiwum Seminariów.
Źródło: Seminaria | EUROREG - Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (uw.edu.pl)