null

Nocne życie Warszawy czyli gdzie balują nietoperze

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Nietoperze dwóch gatunków i różnej wielkości, siedzące obok siebie na gałęzi
Borowiec wielki i karlik malutki | Autor: Błażej Wojtowicz

Badanie „Nocne życie Warszawy – chiropterofauna wybranych warszawskich parków ” to kolejny projekt, który będzie realizowany z grantu programu Akademia – Studenckie Inicjatywy Ekologicznej Warszawy „ZA-SIEW”.

Czworo studentów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, studiujących na Wydziałach Medycyny Weterynaryjnej, Budownictwa i Inżynierii Środowiska oraz Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt przeprowadzi inwentaryzację nietoperzy w czterech parkach: Parku Kazimierzowskim, Arkadii, Parku Skaryszewskim i w Parku Dolinka Służewska.

Dzięki badaniom poznamy skład gatunkowy nietoperzy i ich liczebność. Możliwe, że uda się odnaleźć ich kryjówki i inne ważne dla nich miejsca, takie jak żerowiska i miejsca przelotów, a także dowiedzieć trochę więcej o ich zwyczajach.

Studenci wykorzystają do badań specjalistyczny sprzęt: sieci chiropterologiczne, detektory ultradźwiękowe i kamery termowizyjne.

Wyniki badań będą istotne dla lepszego planowania działań podejmowanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Dzięki pozyskanej wiedzy będzie można lepiej chronić nietoperze na terenie inwentaryzowanych parków.

Badanie będzie możliwe dzięki wsparciu InPost Green City, partnera programu ZA-SIEW i Głównego Partnera Zielonego Funduszu dla Warszawy, w ramach którego realizowany jest program.

Projekt uzupełni wnioski z zeszłorocznego badania przeprowadzonego przez Zarząd Zieleni w kilku warszawskich parkach. Udało się wówczas zaobserwować na tych terenach obecność 9 gatunków nietoperzy.  W Warszawie dotychczas stwierdzonych zostało łącznie 18 gatunków nietoperzy (spośród 27 gatunków odnotowanych na terenie Polski). To ssaki objęte ścisłą ochroną gatunkową. Szczegółowy raport zostanie udostępniony przez Zarząd Zieleni już wkrótce.

Źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Nietoperz Borowiec przycupnięty na omszałej gałęzi
Zobacz galerię (3 zdjęć />)
Nietoperze dwóch gatunków i różnej wielkości, siedzące obok siebie na gałęzi
Nietoperz gatunku borowiec kulka leżący na dłoni ludzkiej w skórzanej rękawiczce