null

Kongres Gospodarka i Zdrowie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
18.04.2023 10:00 - 18.04.2023 16:30
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Aula Główna, al. Niepodległości 162, 02-554 Warszawa
Aula główna uczelni, widok z górnej, bocznej ławki
Autor: Źródło: Biuro Promocji SGH

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej oraz m.st. Warszawa

Pandemia COVID-19 spowodowała konfrontację bezpieczeństwa zdrowotnego i bezpieczeństwa gospodarczego. Rządy wielu krajów nie potrafiły przez wiele miesięcy rozwiązać tego dylematu. Nie znajdowały dobrych metod i narzędzi godzenia tych dwóch wymiarów zbiorowego bezpieczeństwa. Mimo, że szybko stało się oczywiste, że bez zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego (niezbędne restrykcje, sprawne lecznictwo, powszechne testy i szczepienia, sprawdzone i skuteczne leki) nie da utrzymać się wysokiej aktywności gospodarczej i bezpieczeństwa ekonomicznego, a to będzie prowadzić do narastania zagrożenia zdrowotnego, nie tylko z powodu pandemii koronawirusa. Megatrendy, z jakimi mamy do czynienia, w szczególności starzenie się ludności, a także zmiany klimatyczne będą miały wpływ na stan zdrowia ludności i jej potrzeby zdrowotne, co także będzie miało wpływ na wydatki publiczne i stan gospodarek.

Ta bolesna lekcja nadal wymaga analitycznego i intelektualnego przepracowania, aby przygotować się do zachodzących i prognozowanych na przyszłość zmian. Niezbędna jest ekspercka dyskusja wokół popełnionych błędów w polityce publicznej i sposobów zapobiegania ich wystąpieniu w przyszłości, a także zwiększenia efektywności polityki zdrowotnej, w tym w szczególności w ramach działań zdrowia publicznego. Konieczne są też interdyscyplinarne badania i analizy, który ujawnią wciąż niedostrzeżone i pomijane następstwa pandemii i jej długofalowe konsekwencje – zdrowotne (np. dług zdrowotny) i ekonomiczne (np. zerwane łańcuchy dostaw, inflacja).

Na kryzys wywołany pandemią COVID-19 nakładają się inne długoterminowe i średnioterminowe wyzwania związane z konsekwencjami zmian klimatycznych i demograficznych, a także wojny w Ukrainie (kryzys energetyczny, humanitarny, gospodarczy). Jeszcze ważniejsze staje się więc ponowne pogłębione przemyślenie wielostronnych i skomplikowanych relacji między gospodarką i zdrowiem.

Źródło: Kongres Gospodarka i Zdrowie | Kongres Gospodarka i Zdrowie (sgh.waw.pl)