null

Najem krótkoterminowy w Warszawie

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Prezentacja Kristofa Gyodiego raportu o najmie krótkoterminowym podczas wydarzenia.
Kristof Gyódi, DeLAB Uniwersytetu Warszawskiego

Warszawa, podobnie jak inne europejskie metropolie, zmaga się z dynamicznym rozwojem rynku najmu krótkoterminowego. Zjawisko to wywiera istotny wpływ na ruch turystyczny, jak i rynek mieszkaniowy w stolicy. Jest to szczególnie zauważalne w centralnych dzielnicach miasta.

Rynek najmu krótkoterminowego dynamicznie rozwija się miastach. Poszerza on ofertę noclegów dla odwiedzających, zaspokajając potrzeby mniej zagospodarowane przez tradycyjne hotele. Włącza w turystykę nowe obszary miast oraz umożliwia dodatkowe zarobki mieszkańcom. Jednocześnie coraz częściej obserwujemy negatywne strony tego zjawiska, czego doświadczają m.in. Barcelona i Lizbona. Całoroczne przeznaczenie lokali na wynajem dla turystów zmniejsza dostępność mieszkań dla stałych mieszkańców i przyczynia się do gentryfikacji. Koncentracja tego typu miejsc w jednym obszarze może powodować spadek komfortu życia mieszkańców i zanik tkanki miejskiej.

Raport pt. Najem krótkoterminowy w Warszawie przygotowany na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy przez zespół badawczy z DELab Uniwersytetu Warszawskiego dostarcza informacji o skali i specyfice rynku najmu krótkoterminowego w Warszawie. Jego wyniki zostaną wykorzystane podczas prac nad strategią rozwoju Warszawy 2040+.

Analiza ofert na platformach Airbnb oraz VRBO wskazuje na znaczną koncentrację przestrzenną – 75% znajduje się w promieniu 5 km od stacji metra Centrum.

Choć udział całych mieszkań wystawionych na tych platformach wynosi niespełna 1% zasobów mieszkaniowych stolicy, to w Śródmieściu udział ten wynosi ok. 3,5%. Można się spodziewać, że zjawisko to będzie nasilać się, ponieważ potencjalne zarobki z najmu krótkoterminowego przewyższają przychody z najmu długoterminowego w dzielnicach centralnych i dobrze skomunikowanych. Skutkiem tego może być pogłębienie się problemu wyludniania się takich dzielnic jak Śródmieście, Praga-Północ i Ochota.

W skład zespołu badawczego DELab wchodzili:

  • dr Kristof Gyodi - Wydział Nauk Ekonomicznych UW

  • dr Wojciech Hardy - Wydział Nauk Ekonomicznych UW

  • dr Joanna Mazur - Wydział Nauk Ekonomicznych UW

  • Monika Kot - Wydział Nauk Ekonomicznych UW, asystentka badawcza.

Raport do pobrania poniżej.

Wyniki raportu zostały zaprezentowane przez dr. Kristof Gyódi, kierownika zespołu, podczas konferencji „(Nie)mierzalne? O monitorowaniu strategii rozwoju miast” w panelu „Nieoczywiste źródła danych” (4:10:30-5:13:10). Nagranie wydarzania jest dostępne na miejskim kanale YouTube. 

 

Załączniki: