null

Źródełka z warszawską kranówką w budynkach użyteczności publicznej

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Na zdjęciu znajdują się trzy modele źródełek do wyboru.
Autor: Centrum Komunikacji Społecznej

W 2022 roku połączono ze sobą program montażu źródełek w szkołach oraz program montażu źródełek w budynkach użyteczności. Dzięki temu Program działa pod jedną nazwą: „Źródełka wody w budynkach użyteczności publicznej”.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w mieście stołecznym Warszawie Spółka Akcyjna każdego dnia dostarcza mieszkańcom Warszawy i okolic około 350 milionów litrów zimnej i smacznej wody. Jej najwyższą jakość zapewniają nowoczesne technologie, używane w procesie. Co więcej, warszawska kranówka znajduje się pod stałą kontrolą w laboratoriach. Laboratoria wodociągów warszawskich wykonują rocznie około 200 tysięcy badań wody. Daje to pewność, że jest ona bezpieczna i spełnia surowe wymagania polskie oraz europejskie. Nad wysoką jakością warszawskiej kranówki czuwa także Sanepid.

Dzięki poidełku z zimną wodą, możemy gasić pragnienie w dowolnym momencie w szkole, w urzędzie lub w przychodni. A jeśli mamy przy sobie bidony lub butelki, możemy je uzupełnić. Warszawska kranówka orzeźwia i nie ma kalorii oraz zawiera cenne dla organizmu magnez i wapń.

Po bezpłatne poidełko może zgłosić się każdy budynek użyteczności publicznej. Woda do budynku musi być dostarczana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w mieście stołecznym Warszawie Spółka Akcyjna. Wodociągi Warszawskie montują źródełka wody w szkołach oraz w miejscach często odwiedzanych przez klientów lub gości już od 2015 roku.

Warszawska kranówka – mądry wybór!

Jednostka/Instytucja zainteresowana montażem źródełka jest zobowiązana do poniesienia kosztów związanych z:

 • przygotowaniem wewnętrznej instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej,
 • zbadaniem jakości wody przez laboratorium, żeby potwierdzić, że woda spełnia wymagania, ustalone w przepisach.

Program prowadzony jest w ramach akcji zachęcającej mieszkańców Warszawy i okolic do picia warszawskiej kranówki. Z programu mogą skorzystać instytucje/jednostki sektora publicznego, zarządzające budynkami użyteczności publicznej, w tym również szkołami.

Jak zgłosić chęć instalacji źródełka/poidełka?

Aby zgłosić szkołę do programu, należy:

 • zapoznać się całym procesem instalacji poidełka,
 • wykonać badania jakości wody,
 • wypełnić deklarację,
 • dokumenty przesłać pocztą na adres:
  Program „Źródełka wody w budynkach użyteczności publicznej”
  Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A.,
  Pl. Starynkiewicza 5
  02 – 015 Warszawa.

Więcej informacji na stronie: https://www.mpwik.com.pl/view/zrodelka-z-warszawsk-kranowk-w-budynkach-uzytecznosci-publicznej/

Na zdjęciu znajdują się trzy modele źródełek wody.