null

Narzędzie edukacyjne - Skomponuj swój jadłospis

Drukuj otwiera się w nowej karcie
gra - skomponuj swój jadłospis

Zakończyliśmy testowanie narzędzia edukacyjnego mającego na celu promocję zdrowego odżywiania się wśród uczennic i uczniów szkół podstawowych. Młodzież doskonaliła swoje umiejętności komponowania zrównoważonych posiłków przy pomocy przygotowanych kart przedstawiających produkty spożywcze.

Narzędzie „Skomponuj swój jadłospis” ma za zadanie połączyć przekazanie wiedzy na temat zdrowej diety z informacjami na temat zrównoważonej konsumpcji żywności. Polega na zaplanowaniu posiłków z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanych kart z produktami spożywczymi. Na około stu kartach uwzględniono dane dotyczące zawartości energii, ilości węglowodanów, białek, tłuszczów oraz dodatkowe informacje na temat zrównoważonej konsumpcji. Przy ich pomocy młodzież uczyła się określać, ile i jakie produkty powinny znaleźć się w ich jadłospisie, aby był on zrównoważony.

 

Karty zostały opracowane w ramach międzynarodowego projektu StratKIT+ (Zestaw narzędzi Zrównoważonego Posiłku Publicznego), współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Interreg Baltic Sea Region. Celem projektu jest promowanie zdrowszej i bardziej zrównoważonej żywności w sektorze publicznym w regionie Morza Bałtyckiego.

 

Narzędzie testowaliśmy w sześciu warszawskich szkołach podstawowych wśród 150 uczennic i uczniów klas 6-7. Równocześnie szkoły uczestniczące w projekcie StratKIT+ dołączyły do grona placówek oświatowych, które aktywnie wspierają zdrowy rozwój uczennic i uczniów, a także wpisują się w światowy trend zrównoważonych posiłków szkolnych.

Dzięki udziałowi w warsztatach uczennice i uczniowie mieli okazję zrozumieć sens jedzenia zdrowszych, zrównoważonych posiłków, co znacznie ograniczy marnotrawstwo żywności. Mogli także samodzielnie skomponować zbilansowany i odpowiedni do ich wieku jadłospis, w oparciu o wybrane przez siebie produkty.

 

Przygotowane karty mogą być wykorzystane w edukacji żywieniowej realizowanej m.in. w ramach godzin wychowawczych, zajęć dodatkowych, edukacji przedmiotów przyrodniczych w szkołach podstawowych.

gra - skomponuj swój jadłospis
Zobacz galerię (5 zdjęć)
gra - skomponuj swój jadłospis
gra - skomponuj swój jadłospis
gra - skomponuj swój jadłospis
gra - skomponuj swój jadłospis