null

Koła kulinarne Wiem, co jem – podsumowanie warsztatów w przedszkolach w roku szkolnym 2023/2024

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie przedstawia stół na którym leży taca z usmażonymi proziakami, plakat Kół kulinarnych oraz ułożone puzzle z piramidą żywieniową.
Autor: Przedszkole nr 4 w Warszawie

Koła kulinarne "Wiem, co jem" to inicjatywa mająca na celu rozwijanie u najmłodszych warszawianek i warszawiaków zainteresowania zdrowym jedzeniem, a także nabywanie umiejętności kulinarnych. W roku szkolnym 2023/2024 opiekunki kół w przedszkolach przeprowadziły wiele warsztatów, w których przedszkolaki uczestniczą z ogromną radością i zaangażowaniem.

Tematyka warsztatów 

W tym roku tematyka spotkań kulinarnych koncentrowała się na kuchni europejskiej. Podczas warsztatów dzieci z pomocą opiekunek kół przygotowywały potrawy z kuchni bliskowschodniej, skandynawskiej, polskiej regionalnej oraz francuskiej. Opiekunki kół prowadziły warsztaty kulinarne korzystając z przygotowanych materiałów. Bardzo pomocne były gotowe prezentacje przygotowane specjalnie dla grupy najmłodszych oraz przepisy na potrawy, dzięki którym dzieci miały okazję poznać różnorodne smaki i techniki kulinarne.

Hummus odczarowany

Jedno z spotkań opiekunek kół dotyczyło kuchni bliskowschodniej. To były najczęściej realizowane zajęcia w przedszkolach. Dzieci przygotowywały m.in. hummus, sałatkę perską, tabbouleh oraz tradycyjną pitę. Szczegółową relację z tych zajęć można przeczytać na naszej stronie

Skandynawskie smaki

W ramach kuchni skandynawskiej, dzieci najchętniej przygotowywały:

  • szwedzką sałatkę ziemniaczaną,

  • rødkål z czerwonej kapusty,

  • rosolli,

  • naleśniki alandzkie,

  • małe kanapeczki Smørrebrød,

  • zapiekankę Laxpudding.

Dzieci obierały i kroiły warzywa oraz owoce: buraki, ziemniaki, marchewki, ogórki kiszone, jabłka, jajka, cebulkę, śledzie. Podczas krojenia próbowały produktów, a niektóre dzieci je nawet wąchały – mówi pani Dorota z przedszkola nr 100.

Jednogłośnie stwierdziliśmy, że kuchnia w krajach skandynawskich jest prosta, smaczna i zdrowa, a produkty są znane i lubiane – opowiada pani Katarzyna z przedszkola nr 146 w Warszawie.

W wycieczce po regionie skandynawskim dzieciom, za sprawą przygotowanych materiałów edukacyjnych, towarzyszyli Wikingowie, którzy przedstawili m.in. Finlandię - rodzimy kraj Muminków, tajniki kuchni skandynawskiej czy genezę szwedzkiego stołu.

Kuchnia polska regionalna

Podczas zajęć z kuchni polskiej regionalnej dzieci najczęściej przygotowywały:

  • soczewiaki,

  • proziaki,

  • knedle ze śliwką,

  • całuski z jabłkiem.

Całuski z jabłkiem cieszyły się szczególną popularnością. Dzieci, pod okiem opiekunek, odmierzały potrzebne składniki, wałkowały ciasto i wycinały kółka na ciasteczka. Przed warsztatami panie opowiadały o charakterystycznych potrawach kuchni polskiej, nie zabrakło wzmianek o takich daniach jak "Busłowe łapy", "Fafernuchy" i "Bombolki". Nazwy tych potraw wywoływały u dzieci wiele śmiechu, a prezentacje o nich były z zainteresowaniem oglądane.

Francja na talerzu

Warsztaty kulinarne z kuchni francuskiej były okazją do spróbowania sezonowych smaków. Dzieci przygotowywały tartę na cieście francuskim ze szparagami oraz sałatkę nicejską. 

Niektórzy jedli szparagi po raz pierwszy i ... 'nawet mi smakowały' – mówi z zadowoleniem pani Magdalena z Przedszkola nr 401. 

Koła kulinarne w kreatywnej odsłonie

Opiekunki koła organizowały w przedszkolach także zajęcia kulinarne o dowolnej tematyce wpisującej się w założenia projektu. Podczas tych zajęć dzieci miały okazję wykazania swoich kulinarnych umiejętności przy przygotowywaniu m.in. racuchów z jabłkiem, sałatki ziemniaczanej, soków i sałatek owocowo-warzywnych, chłodnika litewskiego, pizzy z arbuza, gofrów, pasty jajecznej, przetworów takich jak kiszone ogórki czy dżemy, a nawet chleba!

Podsumowanie roku

Najlepszym podsumowaniem działalności kół kulinarnych są słowa pani Eweliny i pani Kasi z Przedszkola nr 292:

Dzieci bardzo chętnie pod naszą kontrolą obsługują blender czy sokowirówkę. Bardzo ostrożnie i z przejęciem posługują się nożami. Daje im to dużo radości. Dzięki temu nabywają pewności siebie. Chętnie próbują składników, zawsze mogą sobie 'skubnąć' podczas pracy tego, co ich intryguje, dziwi, czego jeszcze nigdy nie próbowały. Oswajają się z nowymi smakami. Urok tych zajęć podkreślają także fartuszki, których zakładanie zaraz przed myciem rąk jest już rytuałem.

Warsztaty kulinarne "Wiem, co jem" są wartościowym elementem edukacyjnym, ale także świetną zabawą, która pokazuje dzieciom, że zdrowe jedzenie może być smaczne i atrakcyjne. Będziemy kontynuować i rozwijać program w kolejnych latach, aby dotrzeć do jak największej liczby przedszkoli i przyczynić się do kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz śledzenia kolejnych działań kół, a przedszkola do udziału w projekcie!

Zdjęcie przedstawia grupę dzieci wykrawających kubeczkami krążki z ciasta.
Zobacz galerię (30 zdjęć />)
Zdjęcie przedstawia dziecko z wyciągniętą ręką, w której trzyma kuleczkę z ciasta.
Zdjęcie przedstawia dziewczynkę wsypującą płatki hibiskusa do dzbanka.
Zdjęcie przedstawia ręce dzieci krojących jabłko na desce do krojenia.
Zdjęcie przedstawia ręce dziecka wałkującego ciasto.
Zdjęcie upieczonych całusków na talerzu.
Zdjęcie przedstawia ręce dziecka obierającego ogórek.
Zdjęcie przedstawia ręce dzieci wyrabiających ciasto.
Zdjęcie przedstawia ręce dzieci trzymające miskę z ciastem.
Zdjęcie przedstawia dużą blaszkę z usmażonymi proziakami.
Zdjęcie przedstawia grupę stojących tyłem dzieci, ubranych w fartuszki Wiem co jem. W tle wyświetlona jest prezentacja o kuchni skandynawskiej.
Zdjęcie przedstawia dzieci trzymające talerz z upieczonymi, posypanymi cukrem pudrem całuskami.
Zdjęcie przedstawia ręce dwójki dzieci zawijających ciasto z farszem.
Zdjęcie przedstawia ręce dzieci przesypujące mąkę przez sito do miski.
Zdjęcie przedstawia ułożone na stoliku rzeczy: deskę drewnianą z ciastem i ręce dziecka wykrawające koła, tacę metalową z całuskami, na środku jest miska z jabłkami i pusta metalowa miska.
Zdjęcie przedstawia plakat kół kulinarnych, fartuszek Wiem, co jem oraz warzywa i zioła w dwóch małych garnuszkach.
Zdjęcie przedstawia stół na którym rozłożone są talerzyki z owocami, jogurty i tacki. Przy tacach stoją dzieci i kroją nożykiem owoce.
Zdjęcie przedstawia dziewczynkę wałkującą ciasto. Zdjęcie zrobione jest z góry.
Zdjęcie przedstawia ręce dziecka układającego na krążku ciasta kawałek jabłka.
Zdjęcie przedstawia ręce dwójki dzieci, które trzymają tace z całuskami przygotowanymi do pieczenia.
Zdjęcie przedstawia ręce dzieci częstujących się całuskami z wspólnego talerza.
Zdjęcie przedstawia dziewczynkę oblewającą lukrem babeczkę.
Zdjęcie przedstawia grupę dzieci siedzącą na dywanie i oglądającą prezentację o kuchni polskiej, którą przedstawia stojąca obok nauczycielka.
Zdjęcie przedstawia stół na którym leży taca z usmażonymi proziakami, plakat Kół kulinarnych oraz ułożone puzzle z piramidą żywieniową.
Zdjęcie przedstawia dwójkę dzieci częstującą się proziakami z tacy.
Zdjęcie przedstawia dzieci zgromadzone wokół stolika, na którym stoi miska z ciastem i składnikami. Jedna z dziewczynek miesza ciasto łyżką.
Zdjęcie przedstawia ręce dzieci wykrawające ciasto foremką w kształcie serca.
Zdjęcie przedstawia chłopca wyrabiającego ciasto.
Zdjęcie przedstawia sałatkę szwedzką, z burakami w dużej misce i małej miseczce.
Zdjęcie przedstawia ręce dzieci krojących warzywa na sałatkę.