Każda szkoła zaopatrywana w wodę przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. i prowadzona przez m.st. Warszawę, może zgłosić się do projektu "Woda w szkole" i otrzymać bezpłatne źródełko. Niepubliczne szkoły zachęcamy do montażu źródełek na własny koszt.
Jak zgłosić chęć instalacji źródełka?
Aby zgłosić szkołę do projektu należy Deklarację (wypełnioną i podpisaną przez Dyrektora szkoły) i badanie wody (nie starsze niż rok i obejmujące wymagane parametry), wysłać pocztą na adres: "Wiem, co jem", Centrum Komunikacji Społecznej, ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.
Montaż źródełka może nastąpić w szkole, w której dostawcą wody jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. (MPWiK), i pod warunkiem spełnienia wymagań opisanych poniżej. Za proces przygotowania do montażu źródełka w szkole oraz jego użytkowanie odpowiada dyrektor szkoły.
Warunkiem koniecznym montażu źródełka jest posiadanie przez szkołę pozytywnego wyniku badania jakości wody nie starszego niż rok i obejmującego wybrane parametry objęte monitoringiem kontrolnym zgodnie z zakresem opisanym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 07.12.2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. 2017, poz. 2294) oraz wytyczne Narodowego Instytutu Zdrowia - PZH zawarte w opracowaniu pt. "Zasady udostępniania wody wodociągowej dzieciom w placówkach szkolno-wychowawczych - bezpieczne formy i zalecenia higieniczno-sanitarne". W przypadku braku takich badań szkoła powinna zlecić ich przeprowadzenie przez jedno z zatwierdzonych laboratoriów, których lista znajduje się na stronie Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w zakładce Higiena Komunalna.
Przez źródełko należy rozumieć urządzenie do udostępniania wody pitnej zamontowane do ściany, posiadające misę i kranik, do którego należy doprowadzić wodę zimną i zapewnić odpływ ścieków poprzez podłączenie do wewnętrznej instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej szkoły. Instrukcję instalacji można pobrać z załącznika.
Etapy procesu montażu źródełka w szkole:
ETAP I: Przygotowanie
1. Uzyskanie aprobaty społeczności szkolnej na montaż źródełka np. w formie ankiety, rozmowy, sondy lub opinii Rady Rodziców.
2. Wyznaczenie osoby odpowiedzialnej lub zespołu z personelu szkoły, przedstawiciela Rady Rodziców i uczniów, który będzie miał za zadanie:
- koordynowanie procesu montażu źródełka, w tym kontakt z Urzędem i MPWiK,
- zaplanowanie i wdrożenie działań edukacyjnych o wodzie oraz higienie i bezpieczeństwie użytkowania źródełka.
3. Zweryfikowanie wyników ostatniego badania jakości wody (nie starszego niż rok). W przypadku braku takiego badania, przeprowadzenie badania jakości wody z punktu poboru wody usytuowanego możliwie najbliżej od planowanego miejsca montażu źródełka. Jeśli wynik badania jakości wody będzie pozytywny należy go wysłać wraz z deklaracją do urzędu (ust. 4 pkt d) poniżej). Jeśli wynik badania jakości wody będzie negatywny należy zidentyfikować przyczynę i po jej usunięciu wykonać ponowne badanie jakości wody.
4. Określenie warunków niezbędnych do wykonania montażu źródełka:
- Wybór miejsca montażu źródełka według: bliskości i stanu wewnętrznej instalacji wodno-kanalizacyjnej (bliskość łazienki, kuchni), kryteriów funkcjonalności, bezpieczeństwa (szerokość korytarza, dostęp uczniów młodszych i starszych, liczba użytkowników itp.) oraz potrzeb uczniów. Źródełko nie wymaga zapewnienia zasilania energią elektryczną.
- Weryfikacja technicznych możliwości montażu źródełka wynikających z konieczności wykonania dodatkowych wewnętrznych: instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej, aby zapewnić doprowadzenie wody zimnej i podłączenie do kanalizacji.
- Sporządzenie kosztorysu przedsięwzięcia i ustalenie źródeł finansowania przedsięwzięcia, w tym kosztu badania jakości wody.
- Przesłanie deklaracji montażu źródełka wraz z posiadanym pozytywnym wynikiem badania wody na adres: Kampania „Wiem, co jem”, Centrum Komunikacji Społecznej (CKS), ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.
- Po otrzymaniu deklaracji MPWiK dokona ostatecznej kwalifikacji szkoły, po przeprowadzeniu weryfikacji stanu sieci wodociągowej w otoczeniu szkoły. Wówczas CKS zawiadomi szkołę o wpisaniu na listę szkół, w których zostaną zamontowane źródełka.
Etap II. Instalacja
- Przeprowadzenie przez szkołę ewentualnej konsultacji z MPWiK odnośnie miejsca i warunków montażu źródełka w wytypowanym miejscu mailowo: marketing@mpwik.com.pl, telefonicznie: 22 445 92 01 (Uwaga, nastąpiła zmiana numeru telefonu).
- Wykonanie przez szkołę (na jej koszt), do wytypowanego miejsca, wewnętrznej instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej wraz z podejściami, w celu montażu źródełka zgodnie z „Instrukcją przygotowania instalacji wewnętrznej do montażu urządzenia” dostarczoną przez MPWiK przy użyciu materiałów dopuszczonych do kontaktu z wodą pitną. Zakończenie instalacji wodociągowej zaworem umożliwiającym pobranie próbki do badania jakości wody przed montażem urządzenia. Płukanie nowo zamontowanej instalacji wodociągowej.
- Przeprowadzenie przez szkołę (na jej koszt), badania jakości wody po wykonaniu nowo zamontowanej instalacji wodociągowej, zgodnie z rozporządzeniem wskazanym powyżej.
- Przekazanie do MPWiK na adres: marketing@mpwik.com.pl lub pocztą na adres: Kampania „Wiem, co jem”, MPWiK, Dział Promocki i Edukacji Ekologicznej, Pl.Starynkiewicza 5, 02-015 Warszawa, wyniku badania jakości wody pobranej z nowo zamontowanej instalacji wodociągowej oraz uzgodnienie terminu montażu źródełka mailowo: marketing@mpwik.com.pl, telefonicznie: 22 445 92 01 (Uwaga, nastąpiła zmiana numeru telefonu).
- Przeprowadzenie w uzgodnionym terminie montażu źródełka przez podwykonawcę MPWiK oraz przekazanie dyrektorowi szkoły „Instrukcji użytkowania źródełka”.
- Przeprowadzenie badania jakości wody po montażu źródełka przez podwykonawcę MPWiK (i na jego koszt).
- Podpisanie protokołu odbioru zamontowanego źródełka po otrzymaniu pozytywnego wyniku badania jakości wody przez dyrektora szkoły z podwykonawcą MPWiK.
- Podpisanie umowy darowizny źródełka przez dyrektora szkoły i MPWiK.
Etap III. Udostępnienie źródełka do użytkowania.
- Zapoznanie społeczności szkolnej z wynikami badania jakości wody oraz zasadami higieny i bezpiecznego użytkowania zamontowanego źródełka.
- Przestrzeganie przez użytkowników źródełka zasad eksploatacji zgodnie z otrzymaną „Instrukcją użytkowania źródełka”.
- Przeprowadzanie przez szkołę okresowego badania wody.
- Prowadzenie w szkole działań edukacyjnych.