null

Edukacja medialna – największe wyzwania „tu i teraz” – panel dyskusyjny

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Ambasada USA w Warszawie, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES) oraz Regional English Language Office przy Ambasadzie USA w Tallinie zapraszają na panel dyskusyjny Edukacja medialna – największe wyzwania „tu i teraz” z udziałem ekspertek i ekspertów.

Grafika zawiera informacje: Edukacja medialna - największe wyzwania "tu i teraz" - panel dyskusyjny; środa 5 lipca 2023 godz. 9.30-11.00, dr. Anna Buchner, Karolina Malczyk, Jacek Purski, Marcin Stanowski, Konrad Ciesiołkiewicz
 

 

 

Organizatorzy: Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES)

Współorganizatorzy: Ambasada USA w Warszawie, Regional English Language Office przy Ambasadzie USA w Tallinie

Data: 5 lipca 2023 (środa), godz. 9.30-11.00

Miejsce: WCIES, ul. Stara 4 w Warszawie, Stare Miasto

Żyjemy w epoce mediów cyfrowych, które rozpowszechniają informacje na niespotykaną dotąd skalę, z niespotykaną dotąd prędkością. Umiejętność korzystania z mediów wydaje się być głównym środkiem do szczerego rozwiązania kryzysu społeczno-politycznego, przed którym wspólnie stoimy. Powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wspierać edukację i uwzględniać w tym wyzwania społeczeństwa informacyjnego. 

Jest ona warunkiem wstępnym wspólnego dobra, które czyni nas społeczeństwem, a nie tylko grupą ludzi, którzy spotykają się przypadkowo. W żadnym wypadku nie można sprowadzać tego obowiązku wyłącznie do instytucji edukacyjnych.

Obecnie kompetencje mogą i powinny być nabywane przez całe życie. Rola szkoły w dzisiejszych czasach jest nie do przecenienia, ale szkoła nie jest samotną wyspą. Jest to raczej instytucja znajdująca się w samym sercu ekosystemu społecznego, ucząca nie tylko jak przetrwać, ale przede wszystkim jak się rozwijać i budować lepszy świat dla nas wszystkich.

W panelu dyskusyjnym o największych wyzwaniach w edukacji medialnej udział wezmą:

  • dr Anna Buchner – doktor nauk społecznych, socjolożka i antropolożka z ponad 15-letnim doświadczeniem. Członkini Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN oraz Komitetu Dialogu Społecznego przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Specjalizuje się w badaniach kultury, nowych mediów, kompetencji cyfrowych i stylów życia. W pracy wykorzystuje warsztat badań jakościowych, ilościowych i etnograficznych
  • Karolina Malczyk – dyrektorka Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń
  • Jacek Purski – założyciel i prezes Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego, Dziennikarz, politolog, działacz społeczny i edukator
  • Marcin Stanowski – anglista, trener, psycholog i lider nowych technologii w edukacji

Moderatorem będzie: Konrad Ciesiołkiewicz, psycholog i politolog, prezes FundacjaOrange

Na wydarzenie obowiązują zapisy (liczba miejsc jest ograniczona).

Rejestracja: https://forms.office.com/e/5c6Sa9qL1R

Panel będzie tłumaczony, języki spotkania: polski i angielski.

Paneliści i panelistki porozmawiają m.in.o tym:

  • jakie rodzaje zaburzeń informacyjnych wydają się być obecnie najbardziej złowieszcze: dezinformacja, radykalizacja prowadząca do przemocy, cyberprzemoc, uzależnienie behawioralne, przeciążenie informacyjne?
  • który element jest bodźcem do uruchomienia pozytywnych zmian? przepisy? sama technologia? a może kwestie społeczne?
  • jaki jest związek między umiejętnością korzystania z mediów, obywatelstwem cyfrowym i obywatelstwem jako takim?

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu.