Letni Uniwersytet Nauczycieli Polonistów do wydarzenie organizowane już od 15 lat przez doradczynie metodyczne Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Przez kilka dni nauczycielki i nauczyciele uczestniczą w wykładach, spotkaniach, prelekcjach. Oglądają przedstawienia teatralne i projekcje filmowe. Uczestniczą w dyskusjach. W tym roku LUNP odbył się po raz 13. To był powrót popandemiczny w wielkim stylu!
Letni Uniwersytet Nauczycieli Polonistów cieszył się niesłabnącym zainteresowaniem od lat. Ta edycja potwierdziła, że dla dużej grupy warszawskich nauczycieli i nauczycielek początek wakacji jest doskonałym czasem na ... doskonalenie zawodowe.
W tym roku partnerami wydarzenia byli: Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Warszawy, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.
Pierwszego dnia osoby uczestniczące w LUNP mogły wysłuchać wykładów pracowników Wydziału Polonistyki UW: profesor Elżbiety Wierzbickiej-Piotrowskiej („Między utopią a dystopią – rozważania o języku w świetle przyszłości kultury polskiej”), doktora habilitowanego Dawida Mari Osińskiego („W gabinecie, w bibliotece i z walizką. Realne i literackie podróże pozytywistów”), doktora Łukasza Wróbla („Pasja do wszystkiego. Odyseusz między syrenami a Atlantykiem”. Popołudniu natomiast mogły wziąć udział w warsztatach literackich prowadzonych przez doktor Magdę Nabiałek („”Wyspa Chudych” Karoliny Maciejaszek – podróż przez czasy i opowieści”) i doktor Marię Makaruk („Podróże Kordiana...”).
Drugi dzień był dniem muzealnym. Pracownicy Muzeum Warszawy przygotowali warsztaty interpretacyjne na wystawie głównej „Podróż do przeszłości – okruchy pamięci” oraz zorganizowali zwiedzanie wystawy czasowej „Grażyna Hase – zawsze w modzie”. Nuczycielki i nauczyciele mogli spacerem przejść szlakiem Warszawy przełomu wieków (XIX i XX)
Trzeciego dnia nauczyciele mogli obejrzeć w Teatrze Powszechnym spektakl „Orlando. Biografie” w reżyserii Agnieszki Błońskiej i wziąć udział w spotkaniu z twórcami spektaklu.
Czwarty i ostatni dzień był dniem filmowym. W programie znalazły się wykłady ilustrowane fragmentami filmów poprowadzone przez Natalię Chojnę („Polskie kino drogi") oraz Krzysztofa Kornackiego („Podróż w stronę nowej duchowości. Jagoda Szelc"). W drugiej części miała miejsce projekcja filmu „Film balkonowy” w reżyserii Pawła Łozińskiego oraz spotkanie z reżyserem, które poprowadziła Kaja Klimek).
Autorkami koncepcji wydarzenia i jego organizatorkami były związane z WCIES doradczynie i nauczycielki-konsultantki: Hanna Wiśniewska, Katarzyna Szczudlińska, Joanna Wenek, Małgorzata Bazan.