null

Relacja z XIII edycji Letniego Uniwersytetu Nauczycieli Polonistów

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Letni Uniwersytet Nauczycieli Polonistów do wydarzenie organizowane już od 15 lat przez doradczynie metodyczne Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Przez kilka dni nauczycielki i nauczyciele uczestniczą w wykładach, spotkaniach, prelekcjach. Oglądają przedstawienia teatralne i projekcje filmowe. Uczestniczą w dyskusjach. W tym roku LUNP odbył się po raz 13. To był powrót popandemiczny w wielkim stylu!

Letni Uniwersytet Nauczycieli Polonistów cieszył się niesłabnącym zainteresowaniem od lat. Ta edycja potwierdziła, że dla dużej grupy warszawskich nauczycieli i nauczycielek początek wakacji jest doskonałym czasem na ... doskonalenie zawodowe.

W tym roku partnerami wydarzenia byli: Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Warszawy, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

Pierwszego dnia osoby uczestniczące w LUNP mogły wysłuchać wykładów pracowników Wydziału Polonistyki UW: profesor Elżbiety Wierzbickiej-Piotrowskiej („Między utopią a dystopią – rozważania o języku w świetle przyszłości kultury polskiej”), doktora habilitowanego Dawida Mari Osińskiego („W gabinecie, w bibliotece i z walizką. Realne i literackie podróże pozytywistów”), doktora Łukasza Wróbla („Pasja do wszystkiego. Odyseusz między syrenami a Atlantykiem”. Popołudniu natomiast mogły wziąć udział w warsztatach literackich prowadzonych przez doktor Magdę Nabiałek („”Wyspa Chudych” Karoliny Maciejaszek – podróż przez czasy i opowieści”) i doktor Marię Makaruk („Podróże Kordiana...”).

Drugi dzień był dniem muzealnym. Pracownicy Muzeum Warszawy przygotowali warsztaty interpretacyjne na wystawie głównej „Podróż do przeszłości – okruchy pamięci” oraz zorganizowali zwiedzanie wystawy czasowej „Grażyna Hase – zawsze w modzie”. Nuczycielki i nauczyciele mogli spacerem przejść szlakiem Warszawy przełomu wieków (XIX i XX) 

Trzeciego dnia nauczyciele mogli obejrzeć w Teatrze Powszechnym spektakl „Orlando. Biografie” w reżyserii Agnieszki Błońskiej i wziąć udział w spotkaniu z twórcami spektaklu.

Czwarty i ostatni dzień był dniem filmowym. W programie znalazły się wykłady ilustrowane fragmentami filmów poprowadzone przez Natalię Chojnę („Polskie kino drogi") oraz Krzysztofa Kornackiego („Podróż w stronę   nowej duchowości. Jagoda Szelc"). W drugiej części miała miejsce projekcja filmu „Film balkonowy” w reżyserii Pawła Łozińskiego oraz spotkanie z reżyserem, które poprowadziła Kaja Klimek).

Autorkami koncepcji wydarzenia i jego organizatorkami były związane z WCIES doradczynie i nauczycielki-konsultantki: Hanna Wiśniewska, Katarzyna Szczudlińska, Joanna Wenek, Małgorzata Bazan.

 

Zdjęcie przedstawia salę muzealną. Na ścianach wiszą obrazy. Na środku pomieszczenia stoją kanapy. Na kanapach siedzą osoby. Przed obrazami stoi kobieta zwrócona twarzą do siedzących osób i prowadzi wykład.
Zobacz galerię (8 zdjęć)
Zdjęcie przedstawia scenę teatralną. Nad sceną znajdują się reflektory. Z tyłu stoją dwa ekrany - czarny i biały. Na scenie na krzesłach siedzi dziewięć osób, które ze sobą rozmawiają.
Zdjęcie przedstawia mężczyznę siedzącego przy stole, na którym stoi komputer i mikrofon.
Zdjęcie przedstawia sześć kobiet stojących w przestrzeni miejskiej. Jedna z nich trzyma kartki i opowiada coś pozostałym.
Zdjęcie przedstawia widownię teatralną i siedzące osoby.
Zdjęcie przedstawia dwie osoby, kobietę i mężczyznę. Obydwie osoby trzymają w rękach mikrofony i rozmawiają ze sobą.
Zdjęcia przedstawia cztery uśmiechające się osoby
Zdjęcie przedstawiające kobietę prowadzącą wykład i troje słuchaczy. W tle za kobietą jest ekran, na którym jest prezentacja.