null

„Gospodarka wojenna. XX wiek” | prezentacja numeru specjalnego Magazynu Historycznego „Mówią wieki”

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W czwartek 27 stycznia br. o godz. 16:00 w Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka odbędzie się prezentacja numeru specjalnego Magazynu Historycznego „Mówią wieki”: „Gospodarka wojenna. XX wiek”. Spotkanie odbędzie się w formule on-line.

Spotkanie jest adresowane do wszystkich miłośników historii oraz nauczycieli tego przedmiotu.

Prezentacja numeru specjalnego „Mówią Wieki” będzie miała charakter debaty historyków, którą poprowadzi prof. Michał Kopczyński, redaktor naczelny magazynu „Mówią wieki”. Wezmą w niej udział autorzy tekstów: prof. Stanisław Radkowski (Politechnika Warszawska), dr Paweł Brudek (Muzeum Powstania Warszawskiego) oraz Łukasz Kubacki (Muzeum Historii Polski).


Od 2019 r. redakcja magazynu historycznego „Mówią wieki” w ramach popularyzacji wiedzy ekonomicznej przygotowuje i publikuje numery specjalne poświęcone węzłowym problemom historii społeczno-gospodarczej Polski i powszechnej. Zagadnieniem sygnalizowanym na ekspozycji stałej w Centrum Pieniądza jest gospodarka w czasie I i II wojny światowej. Wydany w grudniu 2021 roku numer specjalny – pt. „Gospodarka wojenna XX wiek” rozwija i uzupełnia te wątki, analizując m.in. zjawisko „przyspieszenia” rozwoju gospodarczego w XX w. jako skutek wyścigu zbrojeń i szybkiego wdrażania technologii wojskowych przez sektor cywilny. Dwudziestowieczne konflikty i przygotowania do kolejnych wojen miały przemożny wpływ na nie tylko na życie polityczne i gospodarkę światową, ale także na życie codzienne (m.in. antybiotyki, Internet, energetyka jądrowa).