null

Mikrokosmos. My, ludzie | II Mazowiecki Konkurs Plastyczny

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Mikrokosmos My-Ludzie, 2021-2022, wojewódzki konkurs plastyczny

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież z mazowieckich szkół do udziału w II edycji Mazowieckiego Konkursu Plastycznego pt. „Mikrokosmos. My, ludzie”.

Wyobraź sobie... bezkresną przestrzeń kosmosu, którą przemierza wysłana z Ziemi sonda kosmiczna Voyager. Od 44 lat sonda eksploruje przestrzeń kosmiczną, robiąc zdjęcia i przesyłając je na Ziemię. Ale ma też inną rolę. Na jej metalowym kadłubie umieszczony jest pozłacany dysk — list ludzi do pozaziemskich cywilizacji. Zawiera on zakodowane informacje o nas i naszej planecie: różne ziemskie dźwięki takie jak szum fal, śpiew ptaków czy muzykę z różnych zakątków świata oraz tę skomponowaną przez największych twórców — Jana Sebastiana Bacha czy Ludviga van Beethovena. Są na nim zdjęcia ludzi z różnych krajów i kultur. Zdjęcia krajobrazów, zwierząt, rzeczy, które zrobili ludzie. Zapis matematycznych i fizycznych praw znanych nam, ludziom. Pozdrowienia nagrane w 56 ziemskich językach (w tym po polsku).

Wysyłając ten „list w butelce”, mieliśmy nadzieję, że ktoś, jakaś daleka cywilizacja, znajdzie go gdzieś w kosmicznym „oceanie” i dowie się o Ziemi — niebieskiej planecie Układu Słonecznego w galaktyce zwanej Drogą Mleczną i jej mieszkańcach. Chcielibyśmy, żeby odkodował nasze informacje i poznał nas, ludzkość, z jak najlepszej strony.

A gdyby to Was spotkała szansa, by opowiedzieć o nas Ziemianach nieznanym nam cywilizacjom, jak byście się za to zabrali? Czy opowiadalibyście o różnych ludziach na świecie, wielkich osiągnięciach ludzkości, wydarzeniach historycznych, dziełach sztuki, budowlach, kulturach?
A może o uczuciach, jakie nas łączą ze sobą? Albo o małych Ojczyznach, swoim domu, o wartościach ważnych dla ludzi?  Czy podkreślilibyście nasze różnice, czy podobieństwa?

Prosimy, narysujcie, namalujcie lub stwórzcie autorskie obrazy nas ludzi żyjących na Ziemi.
Krótko opiszcie swoje przesłanie.

Technika wykonania  — dowolna technika płaska (z wyjątkiem fotografii).
Format pracy — do wielkości A2.

Wszystkie informacje, regulamin, harmonogram i potrzebne załączniki znajdują się na stronie Konkursu.

Załączniki: