null

I Forum Nauczycieli Edukacji Wczesnoszkolnej | 20 maja 2023 r.

Drukuj otwiera się w nowej karcie
grafika dekoracyjna
Autor: B. Dybowska

Serdecznie zapraszamy nauczycielki i nauczycieli z klas 1-3 na I Forum Nauczycieli Edukacji Wczesnoszkolnej, które odbędzie się 20 maja we WCIES. Tematem przewodnim jest edukacja varsavianistyczna i wszystko, co może zainspirować do pracy z dziećmi.

Program I Forum Nauczycieli Edukacji Wczesnoszkolnej

9:00-10:00  – rejestracja, kawa, herbata, wystawy towarzyszące

10:00 – powitanie i otwarcie forum

10:30-12:30  – I tura warsztatów (uczestnik wybiera jeden warsztat)

  • Muzeum bez tajemnic

Muzeum Warszawy

W ramach forum zapraszamy na sensoryczne zwiedzanie Muzeum Warszawy i odkrywanie jego tajemnic. Wnętrza kamienic kryją w sobie wiele zakątków, nieoczywistych i pasjonujących opowieści, które przybliżą nam historię stolicy. Pokażemy jak wykorzystać wszystkie zmysły do przekazywania wiedzy w sposób atrakcyjny dla najmłodszych. Zaangażujemy dotyk, węch, słuch i wzrok, aby pobudzić wyobraźnię, wzmocnić zapamiętywanie i tworzyć opowieści z aktywnym udziałem naszej publiczności. Podczas warsztatów przedstawimy także ofertę zajęć muzealnych dla najmłodszych uczestników.

  • Muzeum relacji

Centrum Interpretacji Zabytku

„Wojny rodzą się w umysłach ludzi, również w ich umysłach powinny być zwalczane”. Preambuła Aktu Konstytucyjnego UNESCO

Takie motto przyświeca małemu oddziałowi Muzeum Warszawy – Centrum Interpretacji Zabytku, które opowiada historię zburzenia i odbudowy Starego Miasta. Właśnie tutaj odbędzie się warsztat dotyczący źródeł konfliktów, także tych zbrojnych, ich konsekwencji oraz sposobów jak je kreatywnie rozwiązywać. Skąd się biorą konflikty? Czy i jak mówić dzieciom o wojnach i ich konsekwencjach? Jak opowiadać najmłodszym trudną historię Warszawy? Są to pytania niezwykle aktualne w kontekście wojny toczącej się w Ukrainie. Podczas warsztatów zajmiemy się też emocjami towarzyszącymi konfliktom i zastanowimy się, jak najlepiej sobie z nimi poradzić, aby budować wśród dzieci postawę otwartości.

  • Spacer po Starym i Nowym Mieście

Dorota Szczocka

Jak samodzielnie przygotować zajęcia o wybranej części swojego miasta, tak aby aktywizowały uczniów i stały się inspiracją do "otwierania oczu" na otoczenie? Odpowiedzią mogą być teksty edukacyjne, które każdy nauczyciel, nawet bez kursu przewodnika po Warszawie, jest w stanie przygotować. Na przykładzie własnych doświadczeń Dorota Szczocka - nauczyciel MDK „Muranów” zaprezentuje zajęcia, które przez wiele lat prowadziła z uczniami klas 1-3 szkół podstawowych w ramach upowszechniania wiedzy o kulturze. Uczestnicy warsztatów podczas spaceru po Starym i Nowym Mieście wypełnią przykładową kartę pracy i omówią przebieg zajęć oraz dalszą pracę z przygotowanymi materiałami dydaktycznymi.

  • Sitodruk

Anna Ludwicka

Sitodruk zwany też serigrafią. Jest to technika druku, w której na drobną siatkę (sito) nakładamy wycięty szablon, a wykonanie odbitki polega na przetłaczaniu farby przez matrycę. Podczas warsztatów poznamy tę technikę bliżej, zarówno jej historię, jak i współczesność, a także artystów, który w niej tworzą. Sami stworzymy własne unikatowe pamiątki z Warszawy, a także zastanowimy się, jak wykorzystać serigrafię w pracy w klasie.

12:30-13:15 – obiad, wystawy towarzyszące

13:15-14:00 Prezentacja zwycięskich projektów z konkursu „Jakie tajemnice kryje moja dzielnica?”

14:00-15:15 – II tura warsztatów (uczestnik wybiera jeden warsztat)

  • Przygoda z NIEMAPĄ

Joanna Gusta

NIEMAPA to seria ilustrowanych przewodników po mieście dla rodzin, ale można ją też wykorzystać w pracy edukacyjnej z dziećmi. W plastyczny sposób przedstawiają najważniejsze miejsca, lokalną kulturę, kuchnię, charakterystyczne słowa i ciekawostki, a poprzez gry, zagadki i wyzwania zachęcają do aktywnego poznawania miasta. Na warsztatach Joanna Guszta z kolektywu Mamy Projekt, opowie o procesie twórczym i założeniach serii i o dobrych praktykach korzystania z niej w terenie. Uczestnicy będą mieli okazję spojrzeć na swoją okolicę przez NIEMAPOWE okulary i stworzyć wspólnie oryginalny przewodnik, a doświadczenie to wykorzystać do przeprowadzenia podobnych zajęć z dziećmi w klasie. 

  • Zaczytani w Warszawie

Alicja Małkowska

"... czytanie książek rozwija myślenie krytyczne, ciekawość i umiejętność analizy wyszukiwawczej, rozumienie powiązań przyczynowo - skutkowych, zdolność dłuższej koncentracji. Czytanie książek zwiększa zatem szanse ucznia na sukces we wszystkich dziedzinach, również ścisłych". Supermoc książek, Maria Deskur

Podczas warsztatów prowadzonych przez autorkę książek i wydawcę Alicję Małkowską poznamy kilka sposobów na wprowadzenie literatury o tematyce warszawskiej do edukacji. Wykorzystamy książki w sposób innowacyjny jako element zajęć. Przyjrzymy się bogatej dostępnej bibliografii dla dzieci. Spróbujemy także stworzyć własną książkę o stolicy Polski.

  • Warszawskie zabawy integracyjne z Photonem

Edyta Karwowska

Podczas warsztatu poznamy możliwości interaktywnego robota Photon, a także zastosowania go na zajęciach edukacyjnych w klasach I–III. Bardzo ważnym aspektem podczas zajęć będzie integracja, współpraca a także koncentracja, kreatywność i zdolność logicznego myślenia. Uczestnicy zostaną podzieleni na drużyny i wraz z robotem Photonem wezmą udział w zabawach, aktywnościach integrujących grupę. Zabawy zachęcające między innymi do odkrywania Warszawy, świetnie sprawdzą się później w szkolnych warunkach w pracy z uczniami na co dzień.

  • Mały robot z wielką misją w Warszawie

Edyta Bieniek

Ozoboty to małe, ale sprytne roboty, które rozumieją kody narysowane mazakami. Za pomocą kolorowych kodów można programować zadania, które wykonuje robot. Ozobot jest łatwy w zastosowaniu, ponieważ jego użycie nie wymaga podłączania do Wi-Fi, skomplikowanego sprzętu ani okablowania. Podczas warsztatów uczestnicy otrzymają konkretny problem do rozwiązania za pomocą dostępnych narzędzi, tj. robota i zestawu zaprogramowanych komend. Będą mieli okazję rozwinąć umiejętności analitycznego i logicznego myślenia, stworzyć trasę po znanych symbolach Warszawy, a zdobyte umiejętności wykorzystać do przeprowadzenia podobnych zajęć z dziećmi w klasie.

  • Sitodruk (warsztat zacznie się o 13:30)

Anna Ludwicka

15:30 – zakończenie forum