null

„W drodze na obcą ziemię” | nowa publikacja WCIES

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Książka pt. „W drodze na obcą ziemię. Psychoanalityczne refleksje na temat migracji” to zebrane przemyślenia i doświadczenia niemieckich ekspertów, którzy w sposób rzetelny opisali problematykę dziecięcej i młodzieżowej traumy związanej z uchodźctwem.

W czasie, gdy na granicy polsko-białoruskiej trwa poważny kryzys, a dramaty uchodźców dotyczą już nie tylko innych krajów, ale także Polski, przekazujemy Państwu publikację niezwykle ważną i aktualną. 

Książka ta, to tłumaczenie z języka niemieckiego. Jest to jednocześnie rzadka na polskim rynku pozycja w tak przystępny sposób podejmująca ten trudny temat.

 

Jak pomóc dzieciom i ich bliskim, radzić sobie ze stresem oraz traumą związaną z doświadczaniem uchodźstwa lub migracji? Jak zbudować pomost między rodziną i kulturą kraju pochodzenia a aktualnym środowiskiem społecznym? Jak wspierać zdrowy rozwój i socjalizację, jak zmniejszać nierówności społeczne w dostępie do edukacji i na rynku pracy? Jaki ja mam udział w tych procesach, co mogę zrobić, czego nie robić? – to pytania, które pojawiają się przy lekturze tego opracowania.

(...)

W tej publikacji młodzi uchodźcy i migranci mówią do nas za pośrednictwem swoich terapeutów, opowiadają swoje historie. Te narracje językowe to opowieści o kraju pochodzenia, o ich tamtejszym życiu, przynależności do rodziny i grup społecznych, to relacje z ucieczki, przybycia i doświadczeń w kraju przyjmującym. Te narracje pozwalają im poradzić sobie ze stresującymi i traumatycznymi doświadczeniami, emocjami, są przestrzenią do bycia w kontakcie ze sobą i poszukiwania swojego miejsca w świecie. Dla nas – czytelników i czytelniczek – to zaproszenie do intymnego świata emocji i relacji, to doświadczenie, które pozwala poszerzyć nasze postrzeganie osób doświadczających uchodźstwa i migracji o osobistą perspektywę bohaterek i bohaterów tych historii.

fragmenty Słowa od wydawcy polskiego

 

 

Publikacja w załączniku. Zapraszamy do lektury. 

Załączniki: