null

Projekt #włączSZACUNEK | zapraszamy do wzięcie udziału

Drukuj otwiera się w nowej karcie
#włączSZACUNEK

Jeżeli w Państwa placówce w klasach V-VIII uczą się uchodźcy z Ukrainy lub z innych krajów, zapraszamy serdecznie do udziału w projekcie #włączSZACUNEK! W ramach projektu wspólnie stworzymy i zrealizujemy program, który pomoże uczniom oraz pedagogom w komunikacji oraz koegzystencji wielokulturowej!

Projekt został objęty honorowym patronatem Prezydenta m. st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego, a jego organizatorem jest Fundacja ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom przy wsparciu Biura Edukacji m.st. Warszawy oraz Warszawskiego Centrum Inicjatyw Edukacyjnych i Szkoleń. Patronem medialnym projektu jest portal Librus.pl. 

Udział w projekcie (szkolenia, warsztaty i materiały projektowe) jest nieodpłatny. 

Projekt #włączSZACUNEK skierowany do warszawskich szkół oparty jest na sprawdzonych założeniach i narzędziach prowadzonego przez nas od lat programu „Wychowanie przez czytanie” (WpC): https://calapolskaczytadzieciom.pl/wychowanie-przez-czytanie/, który z pomocą literatury wprowadza uczniów klas V-VIII w świat uniwersalnych wartości takich jak szacunek, uczciwość, odwaga, mądrość, wolność i in. W programie WpC wykorzystywane są dwa zbiory z serii „Gorzka czekolada” z opowiadaniami pióra najlepszych polskich autorów dla dzieci i młodzieży: Barbary Kosmowskiej, Katarzyny Ryrych, Katarzyny Terechowicz, Pawła Beręsewicza, Wojciecha Cesarza, Andrzeja Maleszki i in. Ich tematyka to trudne sytuacje i ważne sprawy z życia współczesnych nastolatków. 

Działania projektowe obejmują: 

- warsztaty konsultacyjno-szkoleniowe dla nauczycieli prowadzone przez certyfikowanych trenerów w zakresie procesu grupowego, komunikacji, rozwiązywania konfliktów i zapobiegania hejtowi (wrzesień 2023)

- wykład o wartościach i spotkanie organizacyjne online dla nauczycieli (wrzesień 2023)

- zajęcia dla uczniów z wykorzystaniem scenariuszy zajęć i kart pracy przygotowanych na podstawie wybranych opowiadań o wartościach (w polskiej i ukraińskiej wersji językowej) oraz konkurs na najlepszą uczniowską prezentację wybranej wartości (październik – listopad 2023)

- warsztaty edukacyjno-kreatywne dla uczniów poprowadzone przez Miksera, rapującego filozofa, który stworzył utwory o poszczególnych wartościach do programu WpC: https://www.youtube.com/watch?v=9I2Ts-YP5us&list=PLlxX2Ip8_QkgQbTEtojCHvC_epvS5EH_l&index=13 (październik listopad 2023)

- stworzenie przez Miksera i uczniów rapowanego spotu antyhejtowego #włączSZACUNEK.

- Finał projektu – impreza z udziałem uczestników projektu połączona z prezentacją spotu i nagrodzonych prezentacji (grudzień 2023)

- promocja spotu #włączSZACUNEK w kanałach edukacyjnych, w mediach społecznościowych i w przestrzeni publicznej Warszawy (grudzień 2023)

Co konkretnie oferujemy: 

·  Szkolenie (2 warsztaty) z zakresu integracji (proces grupowy, integracja, budowanie zespołu), reagowania i komunikacji dla pierwszych 30 nauczycieli, którzy zgłoszą się do udziału w projekcie. 

Uwaga! Warsztaty odbędą się 28 i 29 września (czwartek i piątek) w godz. 15.00 - 19.30 w centrum Warszawy (dokładny adres podamy po otrzymaniu zgłoszeń). 

·  Wykład Elżbiety Olszewskiej, współautorki książki „Z dzieckiem w świat wartości” i Dyrektorki Programowa Fundacji, nt. nauczania wartości i wychowania przez czytanie. Wykład odbędzie się we wrześniu (termin do potwierdzenia) podczas zamkniętego spotkania online na platformie Zoom. 

·  Pakiety książek (poradnik dla nauczycieli „Z dzieckiem w świat wartości” oraz dwa zbiory opowiadań: „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” i „Gorzka czekolada. Nowe opowiadania o ważnych sprawach”) dla pierwszych 10 placówek. 

·  Materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej (opowiadania w i scenariusze zajęć) - dla wszystkich zainteresowanych placówek.

·  Warsztaty z raperem Mikserem dla 5 klas, które zwyciężą w konkursie na najlepszą prezentację wybranej wartości.

·  Bieżący kontakt i konsultacje merytoryczno-organizacyjne z Zespołem projektu (w tym spotkania online na Zoom-ie).

Dlaczego jeszcze warto wziąć udział w projekcie: 

Jesteśmy przekonani, że obecne kryzysy: społeczny, polityczny, militarny, klimatyczny i in. wynikają z kryzysu wartości, dlatego proponujemy systemowe działania na rzecz nauczania uniwersalnych wartości – w domu, w szkole i w instytucjach kulturalno-edukacyjnych. Chcielibyśmy wesprzeć również integrację językową, kulturową i społeczną dzieci z Ukrainy, których rodziny zdecydowały się pozostać w Polsce na dłużej lub nie mają już do czego wracać. Zależy nam również na budowaniu dobrych relacji między młodymi ludźmi – uczniami z jednej szkoły i klasy, którzy tworzą teraz nową, wielokulturową społeczność lokalną, a także dobrych warunków do rozwoju i edukacji w całej szkole. Tym bardziej, że uczniowie ukraińscy stają się teraz coraz częściej ofiarami zastraszania, hejtu i przemocy, czego powodem może być nieznajomość języka i norm zachowań, a czasem również uprzywilejowany status, niedostępny dla polskich uczniów.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe9X3U-kYQNY1DArslmoFLTl3O18rB2V19wnUGqQF8tyzPtcA/viewform, na zgłoszenia czekamy do 18 września br.

DO UDZIAŁU W PROJEKCIE MOGĄ ZGŁOSIĆ SIĘ MAKSYMALNIE 2 OSOBY Z JEDNEJ PLACÓWKI. 

W razie wszelkich pytań/propozycji/wątpliwości prosimy o kontakt: wlaczszacunek@gmail.com