null

Ambasada USA zaprasza młodzież do udziału w programie wymiany FLEX

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Ambasada Stanów Zjednoczonych oraz American Councils for International Education zapraszają uczniów szkół średnich do udziału w Programie FLEX, wymianie młodzieżowej w pełni finansowanej przez Departament Stanu USA.

Aktualna rekrutacja umożliwia polskim uczniom naukę w amerykańskiej szkole średniej w roku szkolnym 2022/23. Aplikować mogą uczniowie pierwszych, drugich i trzecich klas liceum/technikum. Finaliści będą goszczeni przez amerykańskie rodziny, dzięki czemu lepiej poznają kulturę tego kraju. Udział w Programie jest całkowicie bezpłatny. 

Uczniowie, którzy wzięli udział w Programie podkreślają, że dzięki rocznemu pobytowi w USA stali się bardziej samodzielni, odpowiedzialni, zaradni oraz poznali swoje mocne i słabe strony. Dzięki obcowaniu z kulturą i językiem Stanów Zjednoczonych, doceniają różnorodność oraz wielokulturowość. Po powrocie uczniowie angażują się w działalność w swoich społecznościach lokalnych.

W Programie FLEX może wziąć udział uczeń pierwszej, drugiej lub trzeciej klasy liceum/technikum, który:

 • ma polskie obywatelstwo,
 • urodził się między 15.07.2004 r. a 15.07.2007 r. (osoby z niepełnosprawnościami: 15.02.2004-15.07.2007),
 • zna język angielski w stopniu komunikatywnym,
 • spełnia wymogi dot. uzyskania wizy USA oraz nie spędził więcej niż 90 dni w ciągu ostatnich 5 lat w USA.

Program FLEX pokrywa następujące koszty:

 • Podróż z miejsca zamieszkania do USA (do rodziny goszczącej) oraz powrót z USA,
 • Miesięczne stypendium na własne wydatki,
 • Zakwaterowanie u rodziny goszczącej w USA na okres 1 roku,
 • Program szkolny w amerykańskiej szkole średniej,
 • Szkolenie przedwyjazdowe w Polsce,
 • Ubezpieczenie medyczne (z wyłączeniem stwierdzonych chorób przewlekłych oraz opieki stomatologicznej).

Osoby zainteresowane powinny zarejestrować się oraz wypełnić formularz online do 15 października 2021 r.: http://ais.americancouncils.org/flex. Uczniowie mają 10 dni na wypełnienie formularza od momentu rejestracji.

Do I etapu rekrutacji rokrocznie przystępuje ok. 2500 chętnych, a ok. 40 z nich zostaje zaproszonych do wyjazdu do USA. W poprzednich latach nasi stypendyści mieszkali w różnych stanach: od Kalifornii po Maine, od Teksasu po Montanę. Chodzili do różnych szkół średnich, biorąc udział w zawodach sportowych, udzielając się w wolontariacie, a rok spędzony w USA był dla nich niezapomniany. Losy niektórych FLEXerów można poznać na stronie: https://poland.americancouncils.org/aktualnoci. Na profilu Facebook’a FLEX Poland można śledzić ich losy. FLEXerzy są również obecni na Instagramie: FLEX Poland.

Więcej informacji:

 • Załączona ulotka w jęz. polskim

Będziemy wdzięczni za przekazanie powyższych informacji uczniom i rodzicom, udostępnienie ich w innym miejscu widocznym dla uczniów oraz zamieszczenie tej informacji na stronie internetowej Państwa szkoły lub instytucji. Jeżeli istnieje również możliwość zorganizowania spotkania online w Państwa szkole, przedstawiciel American Councils z przyjemnością spotka się z uczniami i nauczycielami, aby móc przybliżyć im zasady uczestnictwa w Programie FLEX.

Zachęcamy do udostępnienia posta na Facebooku: https://www.facebook.com/photo?fbid=215160270646901&set=a.143137817849147

Program jest administrowany przez American Councils for International Education. Ambasada USA nie jest jego organizatorem, wszelkie pytania prosimy kierować do American Councils: flex.pl@americancouncils.org.

Zachęcamy młodzież do udziału w tym fantastycznym programie!