null

Wiosna w Korpusie – warsztaty Urzędu Statystycznego w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Kto poszukując danych nie doświadczył tego, że najtrudniej zadać właściwe pytanie i gdzie szukać odpowiedzi? A w ogóle do jakich baz danych mamy dostęp? I jak rozumieć i interpretować to, co znajduje się w tablicach statystycznych?

Na te i wiele innych, ważnych dla naszej pracy analitycznej, pytań odpowiedzieli pracownicy Urzędu Statystycznego w Warszawie, który jest jednym z naszych Partnerów. Przeprowadzili warsztaty i przygotowali profesjonalne filmy z warsztatów specjalnie dla członków Korpusu.

Przez całą wiosnę pracownicy Urzędu przeprowadzili nas przez meandry przetwarzania zbiorów danych w Excel czy tworzenia map w QGIS, ale też prawidłowego przejścia przez proces od sformułowania pomysłu do jego wydruku. Warsztaty zakończyły się nabyciem bardziej miękkich umiejętności jak sztuka komunikacji.

Wykorzystywanie danych do diagnozowania i programowania rozwoju miasta wymaga nie tylko umiejętności efektywnego wyszukiwania oraz poprawnego korzystania z zasobów informacyjnych statystyki publicznej ale też zrozumienia sposobu ich gromadzenia, przetwarzania i ich ograniczeń. Kluczowa jest tu umiejętność wyboru odpowiednich źródeł informacji oraz właściwej ich oceny.

Wszystkie warsztaty przeplatały się z pracą nad raportem „Warszawa w epidemia Covid-19” umożliwiając członkom Korpusu na szybkie wdrożenie zdobywanej wiedzy.