null

Komunikat Dyrektora USC

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Utrudnienia w uzyskaniu odpisów z akt stanu cywilnego

Szanowni Państwo,

od 1 września 2015r. wszedł w życie kolejny etap wdrażania w urzędach stanu cywilnego w całej Polsce Systemu Rejestrów Państwowych. Powoduje to w praktyce, iż na otrzymywane dotychczas ”od ręki” odpisy aktów stanu cywilnego trzeba obecnie czekać nawet kilkadziesiąt dni.

Na wydanie odpisów z aktów stanu cywilnego w USC m.st. Warszawy do tej pory nie trzeba było czekać, były one wydawane w tym samym dniu, ”od ręki”, a jedynym ograniczeniem była najwyżej kilkuosobowa kolejka. Ten standard usługi utrzymywany był najdłużej, jak na to pozwalały przepisy, czyli do końca sierpnia 2015 r. W tym czasie pracowaliśmy bowiem z wykorzystaniem tzw. okresu przejściowego, który pozwalał na korzystanie z lokalnej bazy danych. Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 września 2015 r., zanim wydamy klientowi odpis aktu, musi on zostać zmigrowany. Oznacza to w praktyce, że każdy akt musi zostać indywidualnie przeniesiony do Systemu Rejestrów Państwowych.

Zaletą nowego rozwiązania jest to, że z aktu już wprowadzonego do rejestru stanu cywilnego,  będzie można otrzymać odpis w każdym urzędzie stanu cywilnego w Polsce bez konieczności długotrwałego oczekiwania.

W Urzędzie Stanu Cywilnego m.st. Warszawy  podjęto działania organizacyjne dla zminimalizowania niedogodności - wprowadzono system przyśpieszeń. Oznacza to, że jeśli Państwa sprawa jest bardzo pilna - np. jest to wezwanie z sądu o dostarczenie dokumentu w terminie 7 dni, prosimy zgłaszać wnioski o przyśpieszenie terminu do zastępców kierownika USC lub do naczelników wydziałów.

Dziękuję za zapoznanie się z komunikatem i bardzo proszę o wyrozumiałość.

 

Dyrektor

Urzędu Stanu Cywilnego

  m.st. Warszawy.